Work Service: Na rynku pracy na dłużej zagości optymizm

- Spodziewamy się kontynuacji optymizmu na rynku pracy, którego doświadczamy od połowy ubiegłego roku – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service komentując dane, które podał dziś (17 lutego) GUS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Work Service: Na rynku pracy na dłużej zagości optymizm

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

17 lut 2015 16:05


Najnowsze dane opublikowane przez GUS wskazują na zwiększenie poziomu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W stosunku do zeszłego miesiąca zatrudnienie wzrosło o 0,43 proc. do poziomu 5572,7 tys. osób. Z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że tylko w styczniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 71 tys. nowych ofert, czyli o 29 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

- Widać wyraźne pobudzenie w sektorze przedsiębiorstw wynikając przede wszystkim ze wzrostu sprzedaży detalicznej. Wzrost liczby zatrudnionych to sygnał, że pracodawcy są spokojni o tegoroczne prognozy, decydując się na zwiększenie zasobów pracowniczych. Spodziewamy się kontynuacji optymizmu na rynku pracy, którego doświadczamy od połowy ubiegłego roku – komentuje Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Wedle danych opublikowanych przez GUS w styczniu 2015 Polacy zarabiali średnio więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (o 3,6 proc.), ale mniej niż jeszcze w grudniu 2014 roku. Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w styczniu 3942,78 zł i było o blisko 10 proc. niższe niż w poprzednim miesiącu.

Wzrostu płac w styczniu doświadczyli z kolei pracownicy otrzymujący minimalne wynagrodzenie. Od początku 2015 roku ustawowy wzrost wynagrodzenia minimalnego wynosi 70 zł, dzięki czemu zatrudnieni mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie w kwocie minimum 1750 zł brutto.

- Styczniowy spadek średnich wynagrodzeń brutto wynika z sezonowości rynku pracy. W styczniu mamy do czynienia z zakończeniem sezonowych rekrutacji i tymczasowych ofert pracy. Presja płacowa ze strony pracowników będzie się utrzymywać w dalszych miesiącach roku – powiedział Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.