Większość rodziców nie odkłada pieniędzy na przyszłość dzieci

Ponad trzy czwarte respondentów nie odkłada żadnych środków finansowych z myślą o przyszłości swoich dzieci. Dodatkowo, tylko niespełna połowa badanych deklaruje, że zacznie oszczędzać z myślą o przyszłych potrzebach swoich pociech - wynika z badania Prudential Family Index.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Większość rodziców nie odkłada pieniędzy na przyszłość dzieci

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AS

17 kwi 2016 12:45


Tymczasem większość zgodnie przewiduje, że koszty utrzymania dzieci w przyszłości wzrosną. Wśród rzeczy, które Polacy chcą zapewnić w przyszłości swoim pociechom, znajdują się przede wszystkim sfinansowanie studiów oraz mieszkania.

Pierwsze pytanie zadane w badaniu dotyczyło odkładania środków finansowych na przyszłość dzieci. Okazało się, że ponad 75 proc. nie odkłada żadnych środków i jednocześnie tylko 47 proc. planuje takie odkładanie. Spośród tych, którzy oszczędzają (zaledwie jedna czwarta ankietowanych) 40 proc. wykupiło ubezpieczenie, pozwalające na otrzymanie przez dziecko określonej sumy po uzyskaniu pełnoletności.

Kolejne pytanie dotyczyło kosztów utrzymania dzieci w przyszłości. Zdaniem większości badanych (57 proc.) koszty wzrosną, jednak aż 32 proc. wcale nie myśli o tym, co będzie w przyszłości i co odłoży dla swojego dziecka.

Ankietowani zostali również poproszeni o wskazanie, co chcą zapewnić swoim dzieciom w przyszłości. Prawie 80 proc. wskazuje na sfinansowanie studiów, rozumiane nie tylko jako konieczną opłatę czesnego, ale również innych kosztów studiowania, czyli wyżywienia, zakwaterowania, transportu, ubrań, książek i pomocy naukowych. Dodatkowo prawie połowa badanych (48 proc.) zamierza sfinansować dziecku jego pierwszy "własny kąt".

Prudential Family Index to projekt badawczy, dotyczący postaw Polaków wobec domowych finansów, oszczędzania oraz edukacji finansowej. Najnowsza edycja badania poświęcona została postawom Polaków wobec finansowej przyszłości ich dzieci. Ankietowani byli Polacy w wieku 25-45 lat, posiadający przynajmniej jedno dziecko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.