wnp.pl

Większe podwyżki dopiero w 2014 r.

0 0
Większe podwyżki dopiero w 2014 r.

Dane GUS o płacach w sektorze przedsiębiorstw zaskoczyły analityków. Tylko 1,4 proc. wzrost potwierdza opinie o kiepskiej sytuacji na rynku pracy. Kiedy będzie lepiej? W przyszłym roku - odpowiadają ekonomiści.

Płace rosną coraz wolniej - wynika z najnowszych danych GUS. W czerwcu wzrosły o 1,4 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy w maju ów wzrost był na poziomie 2,3 proc. Skąd to spowolnienie?

- Silne wyhamowanie dynamiki nominalnych wynagrodzeń w czerwcu było spowodowane głównie efektami wysokiej bazy dla wynagrodzeń w górnictwie i kopalnictwie. Nagrody i podwyżki płac w tej branży były w czerwcu 2013 r. najprawdopodobniej niższe niż oczekiwaliśmy, a część z nich może być uwzględniona w danych lipcowych - ocenia Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole, dodając jednak, że w tym roku dynamika płac pozostanie na bardzo niskim poziomie.

Powodem będą: kiepska kondycja gospodarki, wysokie bezrobocie i wynikający z tego brak presji płacowej. I właśnie bezrobocie będzie czynnikiem hamującym wzrost płac w najbliższych kwartałach.

- Potwierdzeniem są badania NBP dotyczące koniunktury w sektorze przedsiębiorstw w II kw. Wskazują one, że jedynie ok. 4 proc. ankietowanych przedsiębiorstw rejestruje obecnie wzrost nacisków płacowych - podkreśla Jakub Borowski.

Więcej na ten temat tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.