Większe podwyżki dopiero w 2014 r.

Dane GUS o płacach w sektorze przedsiębiorstw zaskoczyły analityków. Tylko 1,4 proc. wzrost potwierdza opinie o kiepskiej sytuacji na rynku pracy. Kiedy będzie lepiej? W przyszłym roku - odpowiadają ekonomiści.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Większe podwyżki dopiero w 2014 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Adam Sofuł)

wnp.pl

17 lip 2013 11:16


Płace rosną coraz wolniej - wynika z najnowszych danych GUS. W czerwcu wzrosły o 1,4 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy w maju ów wzrost był na poziomie 2,3 proc. Skąd to spowolnienie?

- Silne wyhamowanie dynamiki nominalnych wynagrodzeń w czerwcu było spowodowane głównie efektami wysokiej bazy dla wynagrodzeń w górnictwie i kopalnictwie. Nagrody i podwyżki płac w tej branży były w czerwcu 2013 r. najprawdopodobniej niższe niż oczekiwaliśmy, a część z nich może być uwzględniona w danych lipcowych - ocenia Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole, dodając jednak, że w tym roku dynamika płac pozostanie na bardzo niskim poziomie.

Powodem będą: kiepska kondycja gospodarki, wysokie bezrobocie i wynikający z tego brak presji płacowej. I właśnie bezrobocie będzie czynnikiem hamującym wzrost płac w najbliższych kwartałach.

- Potwierdzeniem są badania NBP dotyczące koniunktury w sektorze przedsiębiorstw w II kw. Wskazują one, że jedynie ok. 4 proc. ankietowanych przedsiębiorstw rejestruje obecnie wzrost nacisków płacowych - podkreśla Jakub Borowski.

Więcej na ten temat tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.