Więcej branż porozumie się co do wynagrodzeń?

Związki zawodowe budowlańców i pracodawcy uzgodnili płacę minimalną godzinową - nie może być ona niższa niż 14,29 zł. To przełom na polskim rynku. Czy będzie ich więcej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Więcej branż porozumie się co do wynagrodzeń?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

24 lip 2014 10:35


Związkowcy i pracodawcy są zgodni, że najważniejsze byłoby podpisanie umów branżowych tam, gdzie skala zaniżania płac jest największa: w ochronie, handlu, usługach porządkowych - pisze "Gazeta Wyborcza".

Wprowadzenie gwarantowanej stawki minimalnej miałoby przełomowe znaczenie chociażby w ochronie i czystości, gdzie bez etatu pracuje nawet 70 proc. zatrudnionych. Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się już w Niemczech czy krajach skandynawskich. Czy w Polsce miałyby szansę powodzenia?

- Na razie realna sytuacja jest taka, że składając ofertę w przetargu, ciężko będzie argumentować, że moja oferta jest droższa, bo mam porozumienie ze związkami w sprawie płacy minimalnej - mówi dla "GW" Marek Kowalski, szef Izby Gospodarczej Czystości.

Tutaj potrzeba większej świadomości społeczeństwa. W Szwajcarii na przykład, pracodawcy i związkowcy przeprowadzili rzetelną kampanię na temat sytuacji na rynku usług porządkowych. - Efekt był taki, że firmy i obywatele zrozumieli dlaczego ceny usług porządkowych muszą wzrosnąć. To też jest rozwiązanie dla nas - dodaje Kowalski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.