Wartość rynkowa pracownika: Jak negocjować wynagrodzenie w pracy?

• Podczas negocjowania swojego wynagrodzenia z potencjalnym lub obecnym pracodawcą trzeba wiedzieć, co się robi.
• Konieczne jest poznanie swojej wartości na rynku pracy, która może wynikać z wielu czynników.
• Kolejnym krokiem jest poprawne negocjowanie pensji, aby odpowiadała tej wartości.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wartość rynkowa pracownika: Jak negocjować wynagrodzenie w pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

15 lip 2016 9:50


Aby być dobrym w negocjowaniu swojego wynagrodzenia, trzeba sobie doskonale zdawać sprawę ze swojej wartości rynkowej.

Jak sprawdzić ile jest warte twoje stanowisko?

- W internecie jest dostępnych wiele narzędzi, tzw. kreatorów, które mogą w tym pomóc. Można także porównać swoje obecne wynagrodzenie z innymi członkami profesjonalnych sieci społecznościowych. Warto sprawdzić raporty wynagrodzeń, które są przygotowywane i udostępniane przez większe firmy zajmujące się rekrutacją i selekcją pracowników. Warto wiedzieć, ile na tym samym stanowisku zarabiają inne osoby z branży - informują przedstawiciele serwisu Jobsora.com.

Czytaj też: Teraz to pracownicy będą stawiać warunki i negocjować wynagrodzenia

Kluczem do uzyskania nowych informacji jest networking.

- Chyba nie ma lepszego sposobu, aby ocenić to, co się robi, jak dyskusje ze specjalistami w podobnych dziedzinach. Zidentyfikuj osoby, które mają takie samo stanowisko jak twoje. Wybieraj się na spotkania stowarzyszeń, targi pracy i rozmawiaj z innymi poszukującymi pracy, aby porównać zadania i obowiązki, liczbę pracowników itp. Postaraj się zbadać możliwości dla osób poszukujących pracy z podobnymi umiejętnościami do twoich w różnych firmach, sektorach i branżach - wyjaśniają eksperci.

Jak negocjować swoje wynagrodzenie

Eksperci Jobsora przygotowali szereg wskazówek, które można wykorzystać, by skuteczniej wynegocjować wysokość swojego wynagrodzenia.

* Nie bądź chciwy. Poszukuj sytuacji wygrana - wygrana z pracodawcą. Może to pomóc w scementowaniu dobrych relacji dla ciebie oraz zaoszczędzić utraconą ofertę, jeśli będziesz się trzymał swojej maksymalnej stawki.

* Jeśli widzisz, że pracodawca pyta o twoje wymagania odnośnie wynagrodzenia w swoim ogłoszeniu lub aplikacji o pracę, wskazuje to, że chce dokonać wstępnej selekcji. Jeśli jesteś proszony o podanie swojego aktualnego wynagrodzenia, możesz również wybrać opcję „omówienia podczas rozmowy kwalifikacyjnej”.

* Nigdy samodzielnie nie inicjuj rozmowy o wynagrodzeniu. Poczekaj, aż temat zostanie podjęty przez pracodawcę lub aż zostaniesz zaproszony do kolejnego etapu rekrutacji.

* Zawsze wychodź z założenia, że oferta jest do negocjacji.

* Nigdy nie przyjmuj oferty pracy podczas rozmowy. Wyraź swoją silne zainteresowanie, ale również stan, w którym ostrożnie podejmujesz ważne decyzje.

* Nie zapominaj o pozapłacowych składnikach wynagrodzenia. Lista twoich benefitów może obejmować ubezpieczenie medyczne, premie, refundowane kursy i szkolenia. Są to bardzo istotne i wartościowe pozycje.

Trzeba pamiętać, że wiele firm posiada struktury wynagrodzenia oparte na zakresie i wartości każdego konkretnego stanowiska. Jeśli pensja docelowa pracownika jest realna, jest na silniejszej pozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.