Walka o podwyżkę. Kiedy pracownicy proszą o większą pensję?

0 0
Walka o podwyżkę. Kiedy pracownicy proszą o większą pensję?
Fot. fotolia

Wszyscy chcieliby zarabiać więcej. Nie każdy jednak ma odwagę zwrócić się do szefa z prośbą o podwyżkę. Kiedy pracownicy najczęściej prowadzą negocjacje dotyczące wysokości wynagrodzenia?

Z badania TNS OBOP wynika, że tylko co drugi Polak ma w sobie tyle odwagi, by porozmawiać z szefem o podwyżce. Co skłania ich do tego, by udać się do gabinetu przełożonego i prosić o większe wynagrodzenie?

54 proc. osób decyduje się na negocjacje wówczas, gdy zwiększy się ich zakres obowiązków. Z kolei 27 proc. walczy o podwyżkę, gdy dowie się, że koledzy z pracy zarabiają więcej, a 16 proc. – kiedy odniesie sukces zawodowy.

Czytaj też: Chcą zarabiać więcej, ale nie pytają o podwyżki. Tak jest z połową Polaków

– Musimy przekonać szefa, że rzeczywiście zasługujemy na pieniądze, jakich żądamy. Warto mieć argumenty pokazujące, co tak naprawdę w firmie robimy. Dodatkowe materiały, które ze sobą weźmiemy na rozmowę z naszym szefem, będą świadczyły o tym, że przygotowaliśmy się do rozmowy i że jesteśmy zaangażowani w to, co robimy – mówi w rozmowie z Newserią Małgorzata Majewska, ekspert Monsterpolska.pl.

– Trzeba też sprawdzić, w jakiej kondycji jest nasza firma, bo może nasz sukces nie jest wystarczający dla firmy i wtedy trudno będzie o podwyżkę – dodaje Majewska.

Czytaj też: Work Service: Koniec rynku pracodawcy. Czekają nas podwyżki

Z drugiej strony wiele osób uważa, że to szef powinien wyjść z inicjatywą podwyżki. Przełożony powinien dostrzec zaangażowane i dobre wyniki, które osiąga pracownik, a następnie docenić jego trud i pracę, zwiększając jego pensję.

– Osobiście jestem zwolennikiem systemu, w którym szef proponuje podwyżkę. Pracodawca oprócz oceny kompetencji, zasług i sukcesów pracownika, bierze pod uwagę również sytuację finansową firmy, o czym pracownik często zapomina. Przełożony powinien również ocenić przydatność pracownika do realizacji aktualnych celów firmy – tłumaczy Antoni Styrczula, właściciel firmy Doradztwo PR.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.