Waga wpływa na wypłatę. Każdy dodatkowy kilogram to konkretna strata

0 0
Waga wpływa na wypłatę. Każdy dodatkowy kilogram to konkretna strata
Różnica trzydziestu kilogramów na plus u kobiet oznacza spadek pensji o średnio 9 proc. (fot.pixabay)

Pracodawcy zwracają uwagę na wygląd zewnętrzny pracowników. Badania wykazują, że osoby z nadwagą często są postrzegane jako mniej kompetentne i przez to mniej zarabiają.

Jakie czynniki są brane pod uwagę podczas rozmów kwalifikacyjnych? Doświadczenie? Osobowość? Z pewnością. Przy czym z coraz większej liczby badań wynika wniosek, że na ocenę kandydata wpływa również wygląd fizyczny – w szczególności waga. Po prostu kiedy dochodzi do oceny zawodowej mamy tendencję do postrzegania osób z nadwagą jako mniej kompetentnych.

Badania serwisu CarrerBuilder pokazują, że menedżerowie ds. HR zwracają uwagę na aparycję podczas podejmowania decyzji o awansie. 44 proc. badanych twierdzi, że prowokacyjne stroje mogłyby ich zniechęcić do przeniesienia pracownika na wyższe stanowisko. Z kolei 43 proc. wskazuje na wygniecione ubrania, a 32 proc. – na piercing.

27 proc. menedżerów rzadziej awansuje osoby, które nie stosują dress codu w pracy – ubierają się zbyt swobodnie. Tyle samo osób nie pochwala tatuaży. Co czwarty HR-owiec rzadziej promuje pracownika z nieodpowiednią fryzurą, a 24 proc. osobę, która nieustannie ma nieświeży oddech.

To jednak nie wszystko, a nawet nie połowa... Najgorzej mają osoby z nadwagą, są dyskryminowane niezależnie od jakości stroju.

Waga a efektywność

Badania prowadzone przez Maurice’a Schweitzera z Uniwersytetu w Pensylwanii wyraźnie wykazują istnienie uprzedzeń względem otyłych kandydatów na pracowników. Co ciekawe, również otyli uczestnicy eksperymentów byli uprzedzeni w stosunku do innych otyłych.

Osoby z nadwagą są często postrzegane jako mniej produktywne, bardziej skłonne do ulegania problemom osobistym, leniwe i mniej inteligentne.

Najczęściej ofiarami tego rodzaju uprzedzeń są białe kobiety. Dla przykładu w tej grupie społecznej różnica trzydziestu kilogramów (na plus) oznacza spadek pensji o średnio 9 proc.

- Dyskryminacja ze względu na wagę jest znacznie bardziej akceptowalna niż dyskryminacja ze względu na płeć lub rasę. Wynika to stąd, że wiele osób postrzega otyłość jako wybór – pisze Schweitzer.

Dyskryminacja z powodu otyłości a prawo

Czy można coś z tym zrobić? Chociaż żadna ogólna zasada prawa Unii Europejskiej sama w sobie nie zakazuje dyskryminacji ze względu na otyłość, przypadłość ta mieści się w pojęciu "niepełnosprawności", jeżeli w określonych warunkach utrudnia dotkniętej nią osobie pełny i skuteczny udział w życiu zawodowym na równi z innymi pracownikami.

Dyrektywa w sprawie równego traktowania w dostępie do pracy nie wymienia otyłości (zgodnie z definicją opracowaną przez Światową Organizację Zdrowia) wśród przyczyn dyskryminacji. A do tego nie można rozszerzać zakresu stosowania tej dyrektywy na dyskryminację z innych przyczyn, niż te, które zostały w niej wymienione.

Na temat tego, czy otyłość może stanowić niepełnosprawność w rozumieniu ww. dyrektywy wypowiedział się ostatecznie Europejski Trybunał Sprawiedliwości. I okazało się, że może.  ETS stwierdził, że celem tegoż prawa jest wyznaczenie ogólnych ram dla walki z dyskryminacją - w kontekście zatrudnienia i pracy -  z wymienionych w niej przyczyn, wśród których znajduje się też niepełnosprawność.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.