W zagranicznych firmach zarabia się o 60 proc. więcej niż w polskich

0 0

Polskie firmy płacą pracownikom o 60 proc. mniej niż zagraniczne. Na jakich stanowiskach i w jakich branżach różnice są najbardziej widoczne?

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2013 roku przez Sedlak & Sedlak, połowa osób zatrudnionych w firmach z przewagą kapitału zagranicznego zarabiała w ubiegłym roku przynajmniej 5 600 zł brutto miesięcznie. W tym samym czasie połowa pracowników zatrudnionych w firmach o przewadze polskiego kapitału otrzymywała miesięcznie przynajmniej 3 500 zł.

Znaczne różnice w wynagrodzeniach występowały też między najlepiej zarabiającymi 25 proc. zatrudnionych w obu rodzajach firm. Zarobki tej grupy w firmach zagranicznych wyniosły przynajmniej 9 300 zł, natomiast w polskich - 5 550 zł.

Jeśli chodzi o stanowiska, największe różnice wynagrodzeń występowały wśród dyrektorów. Zatrudnieni w zagranicznych firmach zarabiali o 82 proc. więcej niż dyrektorzy pracujący w firmach polskich. Najmniejsze różnice, wynoszące 20 proc. na korzyść firm zagranicznych, występowały w wynagrodzeniach pracowników szeregowych.

W obu rodzajach firm najwyższe zarobki odnotowano w branży IT. Połowa zatrudnionych w niej pracowników otrzymywała w firmach z kapitałem zagranicznym więcej niż 7 500 zł. Ich koledzy z firm polskich zarabiali o 32 proc. mniej.

Spośród wybranych stanowisk najniższe wynagrodzenia otrzymywali sprzedawcy i kasjerzy. W polskich firmach połowa z nich zarabiała mniej niż 1 800 zł, przy czym połowa pracowników firm zagranicznych otrzymywała wynagrodzenie poniżej - 2 076 zł. Najwięcej zarabiali Key Account Managerowie oraz osoby na stanowiskach kierowniczych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.