W przyszłym roku menedżer w Polsce dostanie mniejszą podwyżkę niż pracownik fizyczny

0 0
W przyszłym roku menedżer w Polsce dostanie mniejszą podwyżkę niż pracownik fizyczny

Wrzesień i październik w większości firm oznaczają zamykanie budżetów na kolejny rok finansowy. Prognozowane wzrosty wynagrodzeń w Polsce w 2015 będą podobne do 2014 r., ale jednocześnie będą jednymi z najwyższych w Europie.

Według danych globalnej firmy doradczej Aon Hewitt podwyżki wynagrodzeń w firmach działających na polskim rynku za 2014 r. wynosiły średnio 3,6 proc. Jak wynika z najnowszego badania Aon Hewitt Global Salary Increase Survey wysokość planowanych podwyżek na 2015 r. w Polsce wyniesie 3,7 proc.

W ciągu ostatnich kilku lat średnie wzrosty wynagrodzeń w Polsce nie przekraczały poziomu 4 proc. Dopiero od 2014 r. planowane i realizowane podwyżki są niższe.

- Nie jest to jednak powód do pesymizmu - komentuje Katarzyna Stasińska, lider praktyki doradztwa wynagrodzeniowego w Aon Hewitt. - Zmiana ta idzie w parze z niskim poziomem inflacji - realne podwyżki są znacznie wyższe od inflacyjnych prognoz na 2015 r. Dzięki temu polskie społeczeństwo nadal będzie można nazywać "stopniowo bogacącym się" - wyjaśnia.

W 2014 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych najprawdopodobniej wyniesie około 0,5 proc. Wiele prognoz inflacyjnych na 2015 r. przewiduje dla naszego kraju 1,5 proc., co daje realny wzrost płac o 2,2 proc. Dla porównania, realny wzrost płac w Niemczech wyniesie 1,6 proc., we Francji 1,7 proc., w Belgii 0,8 proc. a w Wielkie Brytanii 1 proc. Wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyższych realnych podwyżek mogą spodziewać się bułgarscy (2,5 proc.) i rosyjscy pracownicy (2,7 proc.). W Czechach, Słowacji i na Węgrzech, realnie płace wzrosną średnio o 1,2 proc.


A co dzieje się z płacami na Ukrainie? Wszystko wskazuje na to, że inflacja nie wyhamuje w 2015 r. realne płace będą niższe niż dzisiaj.

- Coraz częstszą praktyką stosowaną przez ukraińskie oddziały międzynarodowych firm jest określanie wynagrodzenia w dolarach amerykańskich, szczególnie menedżerom wyższego szczebla. Przy wypłacie pensji, pracownik otrzymuje ją w dolarach lub w hrywnach, przy czym wypłata jest równowartością przyznanej kwoty w dolarach – komentuje Katarzyna Stasińska.

W Polsce – kadrze menedżerskiej mniej niż specjalistom

Średnie podwyżki dla najwyższej kadry zarządzającej i dla kierowników w Polsce będą o 0,1 punktu procentowego niższe niż dla wykwalifikowanych specjalistów i pracowników fizycznych. Jedną z przyczyn tych różnic mogły być zamrożenia podwyżek, jakie w ostatnich latach obserwowaliśmy w wielu organizacjach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.