W JSW ubywa pracowników, a przybywa związkowców

W październiku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej powstała kolejna zakładowa organizacja związkowa, ZZ Jedność Pracowników JSW SA KWK Knurów-Szczygłowice.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W JSW ubywa pracowników, a przybywa związkowców

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

10 paź 2014 9:56


W Jastrzębskiej Spółce Węglowej załogi ubywa, natomiast działającym w niej związkom zawodowym członków przybywa.

31 grudnia 2012 roku JSW zatrudniała 22 676 pracowników, a w połowie tego roku (bez kopalni Knurów-Szczygłowice) 21 456 pracowników.

W tym samym czasie, zgodnie z deklaracjami składanymi przez same związki, liczyły one odpowiednio 27 068 i 26 429 członków.

Czytaj też: Górnictwo bije rekordy... liczby związków zawodowych

Teraz - jak podaje JSW - powstał kolejny związek zawodowy. ZZ Jedność Pracowników JSW SA KWK Knurów-Szczygłowice liczy 65 członków. Według JSW została ona założona przy udziale Wiesława Wójtowicza, nieformalnego przywódcę i inicjatora 46-dniowego strajku w Budryku, który nie jest pracownikiem spółki, gdyż został zwolniony po zakończeniu strajku, a sąd przyznał pracodawcy rację w prawomocnym wyroku.

Czytaj też: Tchórzewski: załogi górnicze nie lubią być oszukiwane

Należy przypuszczać - wskazuje JSW - że nowa organizacją związkowa będzie dążyła do zdobycia 150 członków, gdyż taka liczba pozwala na stałe oddelegowanie jednej osoby do zajmowania się wyłącznie działalnością związkową.

Aktualnie ze zwolnienia od obowiązku świadczenia pracy na pełen etat z powodu działalności związkowej zwolnionych jest 82 pracowników, a 6 na pół etatu.

W sumie w JSW działa już 49 zakładowych organizacji związkowych, przy czym pod koniec 2013 roku było ich 40, a w czerwcu tego roku 45.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.