wnp.pl

W Fiacie rusza batalia o podwyżki. "Firma powinna podzielić się zyskami z pracownikami"

0 0
W Fiacie rusza batalia o podwyżki. "Firma powinna podzielić się zyskami z pracownikami"
fot. PTWP

Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Auto Poland, poinformowała, że związek domaga się 420 zł brutto podwyżki dla każdego pracownika.

W środę, 5 listopada między pierwszą i drugą zmianą Solidarność w tyskiej fabryce Fiata organizuje wiec dla załogi. Związkowcy domagają się podwyżek płac.

Jak wskazuje Stróżyk, w Fiacie zbiorowych podwyżek płac nie było od lat, mimo iż spółka co rok osiąga spore zyski. Wg niej, w latach 2011-2013 to było blisko pół miliarda zł. W tym roku prognozy też są optymistyczne.

Czytaj też: Związkowcy z Orlenu bronią miejsc pracy

- Uważamy, że firma powinna podzielić się zyskami z pracownikami. Na pewno na to zasługują. Władze koncernu co chwilę podkreślają, że jesteśmy najlepszym zakładem, a jednak wciąż zarabiamy kilkakrotnie mniej od pracowników Fiata we Włoszech - zaznacza przewodnicząca.

Zarząd spółki uzależnia wzrost wynagrodzeń od zgody pracowników na wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy.

Czytaj też: Chcą zarabiać, więcej ale nie pytają o podwyżki. Tak jest z połową Polaków

Związkowcy sprzeciwiają się uzależnieniu wzrostu wynagrodzeń od zgody na wprowadzenie 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych czasu pracy. Taki warunek w rozmowach ze stroną społeczną przedstawił zarząd spółki.

- Zgoda na wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy oznaczałaby w zasadzie pozbawienie pracowników jakichkolwiek dodatkowych pieniędzy za pracę w nadgodzinach czy w soboty. Możliwa byłaby sytuacja, że przez pół roku pracownicy tyraliby po kilkanaście godzin dziennie, a zamiast pieniędzy dostaliby dni wolne do odebrania w kolejnych miesiącach. Na nie ma i nie będzie na to naszej zgody - podkreśla Stróżyk.

Możliwość wydłużenia okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy została wprowadzona przez koalicję rządową w ub.roku za pomocą nowelizacji Kodeksu pracy. Przeciwko zmianom protestowały związki zawodowe.

- Wydłużenie okresu rozliczeniowego w naszej firmie na pewno nie służy ochronie miejsc pracy. Po tym, jak w ubiegłym roku zarząd zwolnił ponad 1400 osób, pozostali niemal cały czas pracują w nadgodzinach i w soboty. Pracy mamy aż za dużo. W naszej ocenie chodzi jedynie o maksymalizację zysków kosztem pracowników - mówi przewodnicząca Stróżyk.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.