W budownictwie brakuje fachowców. Kierownik projektu potrzebny od zaraz

Jednym z największych wyzwań, z którymi muszą mierzyć się dzisiaj deweloperzy oraz inwestorzy jest wyścig o atrakcyjne grunty oraz doświadczonych pracowników. Problem ten dotyczy nie tylko stolicy, ale także innych dużych miast w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W budownictwie brakuje fachowców. Kierownik projektu potrzebny od zaraz

PODZIEL SIĘ


Autor: pt

13 mar 2018 15:19


  • Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, takich jak na przykład kierownik projektu, utrzymuje się na wysokim poziomie.
  • Duży popyt na wykwalifikowanych pracowników powoduje, że obszar nieruchomości staje się rynkiem kandydata z widoczną presją płacową, na którą pracodawcy starają się już odpowiadać.
  • Kandydaci z 8-10 letnim doświadczeniem przy wymagających projektach mogą oczekiwać nawet 3 tys. zł miesięcznie brutto.

Firmy tak jak w latach ubiegłych stawiają obecnie na ekspansję w różnych obszarach, o czym świadczą wskaźniki za 2017 rok. Według danych firmy doradczej Savills rynek nieruchomości biurowych wzbogacił się w ubiegłym roku o około 800 tys. m.kw. nowej powierzchni. Powstało także 391 tys. m.kw. nowej powierzchni handlowej. Intensywne działania widoczne były także na rynku magazynowym, gdzie w ciągu ostatnich 12 miesięcy wybudowano ponad 2,1 mln mkw.

Czytaj też: Brak szkolnictwa zawodowego urósł do rangi problemu rynku pracy

Dodatkowo, jak wynika z danych GUS, w całym minionym roku oddano do użytku ponad 178 tys. mieszkań, czyli 9,1 proc. więcej niż w 2016. W tym czasie wydano również pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę ponad 250 tys. mieszkań.

Liczne przedsięwzięcia realizowanie w 2017 roku oraz wcześniejszych latach spowodowały, że jednym z największych wyzwań, z którymi muszą mierzyć się teraz deweloperzy oraz inwestorzy jest wyścig o atrakcyjne grunty oraz doświadczonych pracowników. Problem ten dotyczy nie tylko stolicy, ale także innych dużych miast w Polsce.

- Od dłuższego czasu na rynku nieruchomości można zaobserwować dużą aktywność deweloperów oraz inwestorów. Nawet w obliczu aktualnego deficytu terenów inwestycyjnych, spodziewają się oni bardziej wyhamowania działań niż kryzysu, podobnego do tego sprzed kilkunastu lat -  komentuje sytuację Piotr Sulerzycki, manager w Michael Page

Jak mówi, powoduje to, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, takich jak na przykład kierownik projektu, utrzymuje się na wysokim poziomie. Co ciekawe, pracodawcy na równi z wiedzą techniczną poszukują u kandydatów umiejętności miękkich i nastawienia biznesowego .

Wpływ na rynek pracy

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.