W 2016 r. emeryci dostaną jednorazowy dodatek

0 0
W 2016 r. emeryci dostaną  jednorazowy dodatek
Posłowie większością głosów zdecydowali, że do dalszego procedowania trafi projekt poselski PiS, który stanowi o jednorazowej wypłacie dodatku dla osób otrzymujących najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, czyli do wysokości 900 zł, w wysokości 400 zł. Fot. pixabay

Komisja finansów publicznych rozpatrzyła poselskie projekty ustaw o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r.

Posłowie większością głosów zdecydowali, że do dalszego procedowania trafi projekt poselski PiS, który stanowi o jednorazowej wypłacie dodatku dla osób otrzymujących najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, czyli do wysokości 900 zł, w wysokości 400 zł.

Przy świadczeniach od 900 do 1,1 tys. zł byłoby to 300 zł. Z kolei w przypadku osób pobierających obecnie od 1,1 tys. do 1,5 tys. zł dodatek wyniósłby 200 zł. Dla osób, które otrzymują takie świadczenia w wysokości od 1,5 tys. zł do 2 tys. zł dodatek wyniesie 50 zł.

Na ten cel rząd planuje przeznaczyć ok. 1,374 mld zł. Dodatki będą wypłacane od 1 marca 2016 r.

Było z czego wybierać

Komisja rozpatrywała trzy zbieżne ze sobą wnioski złożone przez PO, PSL oraz PiS. - Różnice miedzy poszczególnymi projektami sprowadzają się do różnicy kwot dotyczących I i IV grupy emerytów i rencistów. Wniosek klubu PO – PSL zakładał, że grupa najniżej uposażonych, do 900 zł, emerytów i rencistów otrzymałaby dodatek 350 zł, natomiast 100 zł dostaliby świadczeniobiorcy z uposażeniem od 1,5, - 2 tys. zł – wyjaśniał Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt PiS jest podobny, ale w grę wchodzą inne kwoty. Niemniej różnice w kosztach wypłaty świadczeń osób należących do pierwszego przedziału tego projektu, to kwota 113 mln zł. Generalny koszt tych świadczeń w przypadku projektów PO i PSL jest niemal taki sam i wynosi ok. 1,410 mld zł. Taka kwota została zarezerwowana na 2016 r. W przypadku wniosku PiS, kwota jest niższa i wynosi ok. 1,374 mld zł.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.