Ustawa, stawka godzinowa: 12 zł za godzinę pracy od stycznia 2017 r.

Jak uzgodnili partnerzy społeczni w Radzie Dialogu Społecznego, minimalne wynagrodzenie w wysokości 12 zł brutto za godzinę pracy wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. - informuje Konfederacja Lewiatan.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa, stawka godzinowa: 12 zł za godzinę pracy od stycznia 2017 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/AT

7 kwi 2016 15:08


Pracodawcy i związkowcy uzgodnili wprowadzenie zmian w projekcie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Przede wszystkim przesunięto termin wejścia w życie stawki do 1 stycznia 2017 r. Ponadto z obowiązku tego wyłączono te podmioty, które samodzielnie decydują o miejscu i czasie realizacji zlecenia lub świadczenia usług oraz pobierających wynagrodzenie oparte na systemie prowizyjnym - mówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

Jak podaje Lewiatan, z regulacji ustawy wyłączeni zostaną również ci, którzy w ramach prowadzonej działalności świadczą usługi osobiście, ale zatrudniają pracowników lub zleceniobiorców. Uzgodniono także przepisy przejściowe, które pozwolą dostosować umowy w toku, zwłaszcza w systemie zamówień publicznych, do wejścia w życie tych zmian.

- Przyjęcie tych uzgodnień pozwoli uporządkować rynek pracy, ograniczyć zjawisko zaniżania wynagrodzeń w celu optymalizacji kosztów pracy, ale jednocześnie da przedsiębiorcom czas i możliwość dostosowania się do tej rewolucyjnej zmiany - dodaje Baczewski.

Przypomnijmy, początkowo MRPiPS planowało wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w drugiej połowie 2016 r., a konkretnie w lipcu. Później resort informował, iż ma nadzieję, że uda się ją wprowadzić we wrześniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

glaertes 2016-04-07 18:43:16

PiSowscy krętacze i Żydowskie sługusy Lewiatanowej Lichwy! Jesteście kłamcami i mówię to wam Ja - przegracie najbliższe wybory! Zrobię Wam taki PiR, że te żydowskie łapcie pospadają Wam z nóg!