Ustawa o państwowym ratownictwie medycznym: Nowelizacja ma zapewnić godną pracę i płace

• Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt dużej nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym w tym tygodniu trafi do konsultacji społecznych.
• Informację przekazał w czwartek (13 października) w Staszowie (woj. świętokrzyskie) wiceszef resortu, Marek Tombarkiewicz.
• Mówi, że ustawa ma zapewnić dobre warunki pracy i płacy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa o państwowym ratownictwie medycznym: Nowelizacja ma zapewnić godną pracę i płace

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

13 paź 2016 14:41


Tombarkiewicz wyraził nadzieję, że proponowane zmiany spełnią oczekiwania służb ratownictwa medycznego, m.in. zabezpieczą im dobre warunki pracy i płacy. "Projekt przede wszystkim spowoduje, że państwowe ratownictwo medyczne będzie służbą powołaną do pomocy dla wszystkich potrzebujących, nie służbą nastawioną na zysk" - podkreśli wiceminister. Dodał, iż to zagadnienie było najważniejsze dla resortu podczas prac nad zmianami w funkcjonującej od 2006 r. ustawie.

Według Tombarkiewicza projekt tzw. dużej nowelizacji Ustawy o państwowym ratownictwie medycznym zakłada wiele "bardzo ważnych" zmian, postulowanych przez środowisko. "Podstawowe - to też spełnienie programu wyborczego PiS jak i zapowiedzi z expose pani premier Beaty Szydło - to jest upaństwowienie systemu. Tak, żeby system państwowego ratownictwa medycznego nie służył zarabianiu pieniędzy, tylko służył przede wszystkim ratowaniu życia ludzkiego i podniesieniu poziomu bezpieczeństwa wszystkich obywateli" - argumentował.

W dokumencie znalazły się też zapisy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa zatrudnienia poprzez dobrze opłacane etaty dla pracowników ratownictwa medycznego i zagwarantowanie trzyosobowych podstawowych zespołów (obecnie mogą być także dwuosobowe).

Jak zapewnił Tombarkiewicz, ministerialny projekt nowelizacji ustawy w tym tygodniu zostanie skierowany do konsultacji społecznych. "Bardzo liczymy na konstruktywne uwagi. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie z tych propozycji, wszystkim będą się podobały. Natomiast nadrzędnym celem ustawy jest poprawa poziomu bezpieczeństwa wszystkich obywateli, poprzez sprawnie funkcjonujący system ratownictwa medycznego" - podkreślił wiceminister.

Czytaj też: Rosnące wynagrodzenia skłaniają Polaków do oszczędzania

Tombarkiewicz gościł w Staszowie razem z szefową kancelarii premiera Beatą Kempą z okazji obchodzonego po raz dziesiąty Dnia Ratownictwa Medycznego. W miejscowym szpitalu spotkali się z ratownikami z powiatu staszowskiego, którym dziękowali za ofiarną i pracę złożyli życzenia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

9 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

sceptyk 2018-02-08 12:44:54

Kolejny raz Grupa Cwaniaków reprezentowana przez Min Tombarkiewicza ,wykorzystując tzw pożytecznych idiotów ( może też cwaniaków, liczących na ciepłe posadki związkowców w państwowych firmach)robi zamach na NASZĄ KASĘ, wyprowadza miliony z budżetu i marnotrawiąc je na biurokrację, administrację itp. przekręty. Dziwi mnie agresja w tonie niektórych ratowników, czy lekarzy, którzy powinni stać w jednym szeregu i bronić godnych warunków pracy. Dlaczego w prywatnych szpitalach nie ma problemów z przyjęciem pacjenta, a w PAŃSTWOWYCH z reguły jest awantura "dlaczego do nas" ? Dlaczego pieniądze nie idą za pacjentem, dlaczego szpital nie ma zwracanych kosztów leczenia z UBEZPIECZENIA PACJENTA, nawet częściowo odpłatnego przez niego. Może wtedy nie musiałby czekać na diagnostykę miesiącami, często wykonanej za późno, gdy leczenie już nie będzie skuteczne. Pamiętam czasy, gdy padały wszystkie PAŃSTWOWE pogotowia i były prywatyzowane, bo nie było stać budżetu na utrzymanie takich posowieckich bubli. A teraz z namaszczeniem polityków PIS wraca sowiecka nacjonalizacja. Na pewno nie będzie się lepiej pracowało. Na pewno nie będzie lepszego dostępu i lepszej jakości świadczonych usług. Proszę przejść się do pierwszej z brzegu prywatnej kliniki i porównać jakość usług tam świadczonych z Uniwersyteckim Szpitalem. Koszty na pewno sa podobne a poziom - sami zobaczcie

Ratownik 2017-06-14 12:37:18

Panie lekarzu, czy jest Pan Profesorem nadzwyczajnym Krajowej Rady Resuscytacji czy zwykłym ratownikiem obowiązują takie same schematy postępowania a niejednokrotnie ratownicy medyczni wykonują to szybciej niż nieroby wyleniali okuliści w karetkach co tylko głupio dyrygują i psują atmosferę w zespole. Ratownicy to ludzie z pasją do zawodu i proszę nie oczerniać nas ratowników bo za bardzo cwani się robicie .

Ajjj 2016-12-09 21:41:26

hipokryzja.