Ustawa o państwowym ratownictwie medycznym: Nowelizacja ma zapewnić godną pracę i płace

• Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt dużej nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym w tym tygodniu trafi do konsultacji społecznych.
• Informację przekazał w czwartek (13 października) w Staszowie (woj. świętokrzyskie) wiceszef resortu, Marek Tombarkiewicz.
• Mówi, że ustawa ma zapewnić dobre warunki pracy i płacy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa o państwowym ratownictwie medycznym: Nowelizacja ma zapewnić godną pracę i płace

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

13 paź 2016 14:41


Tombarkiewicz wyraził nadzieję, że proponowane zmiany spełnią oczekiwania służb ratownictwa medycznego, m.in. zabezpieczą im dobre warunki pracy i płacy. "Projekt przede wszystkim spowoduje, że państwowe ratownictwo medyczne będzie służbą powołaną do pomocy dla wszystkich potrzebujących, nie służbą nastawioną na zysk" - podkreśli wiceminister. Dodał, iż to zagadnienie było najważniejsze dla resortu podczas prac nad zmianami w funkcjonującej od 2006 r. ustawie.

Według Tombarkiewicza projekt tzw. dużej nowelizacji Ustawy o państwowym ratownictwie medycznym zakłada wiele "bardzo ważnych" zmian, postulowanych przez środowisko. "Podstawowe - to też spełnienie programu wyborczego PiS jak i zapowiedzi z expose pani premier Beaty Szydło - to jest upaństwowienie systemu. Tak, żeby system państwowego ratownictwa medycznego nie służył zarabianiu pieniędzy, tylko służył przede wszystkim ratowaniu życia ludzkiego i podniesieniu poziomu bezpieczeństwa wszystkich obywateli" - argumentował.

W dokumencie znalazły się też zapisy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa zatrudnienia poprzez dobrze opłacane etaty dla pracowników ratownictwa medycznego i zagwarantowanie trzyosobowych podstawowych zespołów (obecnie mogą być także dwuosobowe).

Jak zapewnił Tombarkiewicz, ministerialny projekt nowelizacji ustawy w tym tygodniu zostanie skierowany do konsultacji społecznych. "Bardzo liczymy na konstruktywne uwagi. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie z tych propozycji, wszystkim będą się podobały. Natomiast nadrzędnym celem ustawy jest poprawa poziomu bezpieczeństwa wszystkich obywateli, poprzez sprawnie funkcjonujący system ratownictwa medycznego" - podkreślił wiceminister.

Czytaj też: Rosnące wynagrodzenia skłaniają Polaków do oszczędzania

Tombarkiewicz gościł w Staszowie razem z szefową kancelarii premiera Beatą Kempą z okazji obchodzonego po raz dziesiąty Dnia Ratownictwa Medycznego. W miejscowym szpitalu spotkali się z ratownikami z powiatu staszowskiego, którym dziękowali za ofiarną i pracę złożyli życzenia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Katowice 15 listopada 2017

REKLAMA

8 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ratownik 2017-06-14 12:37:18

Panie lekarzu, czy jest Pan Profesorem nadzwyczajnym Krajowej Rady Resuscytacji czy zwykłym ratownikiem obowiązują takie same schematy postępowania a niejednokrotnie ratownicy medyczni wykonują to szybciej niż nieroby wyleniali okuliści w karetkach co tylko głupio dyrygują i psują atmosferę w zespole. Ratownicy to ludzie z pasją do zawodu i proszę nie oczerniać nas ratowników bo za bardzo cwani się robicie .

Ajjj 2016-12-09 21:41:26

hipokryzja.

oleander 2016-11-16 21:55:30

Skoro ratusie są tacy turbo to popieram wprowadzenie stażu/LEK/specjalizacji ze wszystkimi kursami i letalnego egzaminu na koniec.Zamiast kursików w prywatnych NZOZach prześcigujących się w ilości serwowanego alkoholu. Skończy się granie w tanki, szukanie gadżetów do kamizelki w necie.Zacznie się intensywne dokształcanie.Wtedy pogadamy.