www.portalsamorzadowy.pl

Ustawa kominowa: Ile wyniosą wynagrodzenia w spółkach Skarbu Państwa? Kto straci, a kto zyska?

0 0
Ustawa kominowa: Ile wyniosą wynagrodzenia w spółkach Skarbu Państwa? Kto straci, a kto zyska?
– Widełki przewidziane przez ustawę dla takiej spółki to od 4 do 8 krotności przeciętnego wynagrodzenia (Piotr Rybicki, fot.NadzórKorporacyjny.pl)

• Wynagrodzenia dla członków zarządów i rad nadzorczych spółek będą jasno określone.
• Ich wysokość będzie zależała od wielkości spółki.

Trwają końcowe prace nad nowelizacją tzw. ustawy kominowej. Czy pana zdaniem mówimy o ewolucji czy rewolucji w jej zapisach?

Piotr Rybicki, prezes firmy NadzórKorporacyjny.pl: – Rzeczywiście, lada moment wejdą w życie przepisy ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących spółkami państwowymi i komunalnymi, ustawy zwaną potocznie ustawą kominową, choć faktycznie „stara” ustawa kominowa nadal będzie obowiązywać, oczywiście w zmienionej treści. Zmienionej o zapisy „nowej” ustawy kominowej. Sama koncepcja limitów na wynagrodzenia osób zarządzających i nadzorujących takie spółki się nie zmienia, zmieniają się wysokości limitów i sposoby ustalania wysokości wynagrodzenia. Tak więc odpowiadając wprost na pytanie – raczej ewolucja z elementami rewolucji.

Możliwe, że dojdzie do faktycznej obniżki wysokości wynagrodzeń?

– Statystycznie najprawdopodobniej tak, aczkolwiek w konkretnych przypadkach wcale nie musi to oznaczać niższych kwot. Szczególnie w przypadku spółek w których dotychczas wynagrodzenia były niskie. Ale sama ustawa – na razie oczywiście jej projekt – doprecyzowuje wysokość wynagrodzeń dla członków zarządu i członków rad nadzorczych – określając ich maksymalny, ale też i minimalny poziom zależnie od wielkości spółki. Można powiedzieć, że im większa spółka tym wyższe wynagrodzenie. Bazą do obliczeń jest wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego.

Spróbujmy na konkretnym przykładzie. Spółka zatrudniająca 300 osób, przychody 100 mln euro. Jaki może być poziom wynagrodzenia członka zarządu?

– Widełki przewidziane przez ustawę dla takiej spółki to od 4 do 8 krotności przeciętnego wynagrodzenia. Przyjmijmy, że prezes zarządu otrzyma 6 krotność, a także do 40 proc. premii, natomiast wiceprezes – 5 krotność i do 30 proc. premii. W IV kwartale 2015 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4.280 zł. A zatem prezes zarządu otrzyma 25.680 zł części stałej i do 10.272 zł części zmiennej, a wiceprezes odpowiednio 21.400 zł i do 6.420 zł. Oczywiście, wszystkie kwoty brutto. Należy dodać, że obowiązkowa będzie umowa o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji członka zarządu.

Cały artykuł czytaj tutaj

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.