Ustawa kominowa: Ile wyniosą wynagrodzenia w spółkach Skarbu Państwa? Kto straci, a kto zyska?

• Wynagrodzenia dla członków zarządów i rad nadzorczych spółek będą jasno określone.
• Ich wysokość będzie zależała od wielkości spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa kominowa: Ile wyniosą wynagrodzenia w spółkach Skarbu Państwa? Kto straci, a kto zyska?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (Michał Nowak)/AT

www.portalsamorzadowy.pl

22 lip 2016 9:39


Trwają końcowe prace nad nowelizacją tzw. ustawy kominowej. Czy pana zdaniem mówimy o ewolucji czy rewolucji w jej zapisach?

Piotr Rybicki, prezes firmy NadzórKorporacyjny.pl: – Rzeczywiście, lada moment wejdą w życie przepisy ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących spółkami państwowymi i komunalnymi, ustawy zwaną potocznie ustawą kominową, choć faktycznie „stara” ustawa kominowa nadal będzie obowiązywać, oczywiście w zmienionej treści. Zmienionej o zapisy „nowej” ustawy kominowej. Sama koncepcja limitów na wynagrodzenia osób zarządzających i nadzorujących takie spółki się nie zmienia, zmieniają się wysokości limitów i sposoby ustalania wysokości wynagrodzenia. Tak więc odpowiadając wprost na pytanie – raczej ewolucja z elementami rewolucji.

Możliwe, że dojdzie do faktycznej obniżki wysokości wynagrodzeń?

– Statystycznie najprawdopodobniej tak, aczkolwiek w konkretnych przypadkach wcale nie musi to oznaczać niższych kwot. Szczególnie w przypadku spółek w których dotychczas wynagrodzenia były niskie. Ale sama ustawa – na razie oczywiście jej projekt – doprecyzowuje wysokość wynagrodzeń dla członków zarządu i członków rad nadzorczych – określając ich maksymalny, ale też i minimalny poziom zależnie od wielkości spółki. Można powiedzieć, że im większa spółka tym wyższe wynagrodzenie. Bazą do obliczeń jest wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego.

Spróbujmy na konkretnym przykładzie. Spółka zatrudniająca 300 osób, przychody 100 mln euro. Jaki może być poziom wynagrodzenia członka zarządu?

– Widełki przewidziane przez ustawę dla takiej spółki to od 4 do 8 krotności przeciętnego wynagrodzenia. Przyjmijmy, że prezes zarządu otrzyma 6 krotność, a także do 40 proc. premii, natomiast wiceprezes – 5 krotność i do 30 proc. premii. W IV kwartale 2015 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4.280 zł. A zatem prezes zarządu otrzyma 25.680 zł części stałej i do 10.272 zł części zmiennej, a wiceprezes odpowiednio 21.400 zł i do 6.420 zł. Oczywiście, wszystkie kwoty brutto. Należy dodać, że obowiązkowa będzie umowa o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji członka zarządu.

Cały artykuł czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.