UE: Luka płacowa między kobietami i mężczyznami coraz mniejsza

0 0
UE: Luka płacowa między kobietami i mężczyznami coraz mniejsza
Fot. fotolia

Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej zmniejszyła się w naznaczonych kryzysem finansowym latach 2008-2013.

Jak wynika z danych Eurostatu w 2013 r. aktywne na rynku pracy kobiety w UE zarabiały średnio o 16,4 proc. mniej niż mężczyźni, w 2008 r. - o 17,3 proc. mniej.

Opublikowane w czwartek (5 lutego) dane nie uwzględniają zarobków otrzymywanych przez pracowników obu płci za pracę wykonywaną na podobnych stanowiskach, lecz różnicę w zarobkach między płciami w ogóle.

Eurostat nie wyjaśnił przyczyny zaobserwowanej poprawy, podając jedynie, że różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn "jest powiązana z wieloma czynnikami natury prawnej, społecznej i gospodarczej, które wychodzą daleko poza kwestię równej płacy za równą pracę".

Jednak zdaniem Christiana Schulza, ekonomisty niemieckiego banku Berenberg, może to mieć związek z tym, że wiele kobiet pracuje w sektorach mniej dotkniętych kryzysem, np. w oświacie lub administracji państwowej.

"Kobiety zazwyczaj pracują na stanowiskach odpornych na kryzysy. Są nadreprezentowane w sektorze publicznym, który doświadczył mniejszych cięć" - podkreśla Schulz.

Czytaj też: Damsko-męska luka płacowa. Gdzie jest największa?

Tymczasem branże, w których nadreprezentowani są mężczyźni, takie jak budownictwo czy przemysł wytwórczy, dotkliwie odczuły lata kryzysu.

Taką hipotezę zdaje się potwierdzać uwaga Eurostatu, że kobiety stanowią w UE 67 proc. pracowników biurowych i tylko 33 proc. kadr kierowniczych.

Dane opublikowane przez Eurostat pokazują, że różnice w wynagrodzeniu są największe głównie w najzamożniejszych unijnych gospodarkach. I tak na przykład w Niemczech mężczyźni zarabiali w 2013 r. o 21,6 proc. więcej niż kobiety, w Wielkiej Brytanii - 19,7 proc., w Danii - 16,4 proc., we Francji - 15,2 proc.

Największą różnicę w zarobkach obu płci zaobserwowano w Estonii (prawie 30 proc.), a najmniejszą w Słowenii (3,2 proc.).

Polska uplasowała się na trzecim miejscu spośród 28 państw unijnych, po Słowenii i Malcie - w 2013 r. kobiety w naszym kraju zarabiały o 6,4 proc. mniej niż mężczyźni. To postęp w porównaniu z 2008 r., gdy różnica ta wynosiła 11,4 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.