Tylko co siódmy bezrobotny w Polsce otrzymuje zasiłek

Jak się okazuje, w grudniu 2013 r. zaledwie 13,8 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych otrzymało zasiłek z urzędu pracy. Dlaczego? Ponieważ większość się nie kwalifikuje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tylko co siódmy bezrobotny w Polsce otrzymuje zasiłek

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

29 sty 2014 9:35


Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", bezrobotny ma prawo do zasiłku dopiero wtedy, gdy udokumentuje, że w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień rejestracji był zatrudniony łącznie co najmniej 365 dni i osiągnął co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

Kryteriów upoważniających do zasiłku nie spełniają też na przykład bezrobotni, którzy mają odpowiedni staż, ale pracowali tylko na część etatu i zarabiali mniej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie - podaje dziennik.

Pośredniaki nie wypłacają zatem zasiłku większości bezrobotnym. Ci, którzy go otrzymują, przez trzy pierwsze miesiące dostają zasiłek w wysokości 823,60 zł brutto miesięcznie, później spada on do poziomu 646,70 zł brutto - ma to stanowić mobilizację dla bezrobotnych do szukania pracy - pisze dziennik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.