Twarde zderzenie z rzeczywistością. Młodzi mają zbyt wysokie wymagania płacowe

Oczekiwania płacowe absolwentów rozmijają się z wysokością wynagrodzeń, które proponują pracodawcy. Wszystko wskazuje na to, że młodych czeka szok po wejściu na rynek pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Twarde zderzenie z rzeczywistością. Młodzi mają zbyt wysokie wymagania płacowe

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 lis 2014 10:50


Z badania "Przyszłe kadry polskiej gospodarki" zrealizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w 2013 r. na grupie ponad 30 tys. studentów wynika, że młodzi nie chcą pracować za najniższą krajową. Większość chciałaby dostać 3,7 tys. zł brutto, czyli 2650 zł na rękę. Jednak pełną satysfakcje osiągną, gdy będą zarabiać 3660 zł na rękę. Minimum, na które się zgodzą, to 1,9 tys. zł.

Czytaj też: To, jakie jest pokolenie Y, to „zasługa” pokolenia X…

Niestety pracodawcy nieco inaczej zapatrują się na kwestie finansowe młodych. Z badania przeprowadzonego wśród 500 rekruterów przez TSN Polska wynika, że 46 proc. zapłaciłoby absolwentowi studiów 1,8-2,4 zł brutto (ok. 1,6 tys. na rękę) za pracę biurową. Z kolei 11 proc. podniosłoby stawkę do 2,7 tys. zł brutto. Więcej niż 3 tys. zł brutto dałoby zaledwie 9 proc. respondentów.

Czytaj też: Zrozumcie młodzi: każdy prezes również musiał odbębnić swoje

- Porównując kwoty oferowane przez pracodawców do średniego wynagrodzenia, które wynosi ok. 3,7 tys. zł brutto, można powiedzieć, że ich oferta nie jest krzywdząca. Ale kiedy odniesie się ją do kosztów utrzymania w mieście, widać, że za takie pieniądze trudno się usamodzielnić - komentuje dr Jan Czarzasty z Zakładu Socjologii Ekonomicznej SGH.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.