Trzy czwarte kasjerów i sprzedawców zarabia poniżej 2,5 tys. zł

0 0
Trzy czwarte kasjerów i sprzedawców zarabia poniżej 2,5 tys. zł

Sprzedawcy i kasjerzy w sklepach zarabiali znacznie poniżej średnich zarobków w branży handlowej. Nawet wynagrodzenie 10 proc. najlepiej zarabiających w tej grupie nie przekroczyło średniego wynagrodzenia w kraju.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2012 roku średnia płaca w handlu wynosiła 3 345 zł. Było to niewiele mniej niż przeciętne wynagrodzenie w kraju – 3 522 zł - informuje Sedlak & Sedlak.

Czytaj też: Mili i etyczni czy nieuczciwi i aroganccy. Jacy są polscy sprzedawcy?

W 2012 roku sprzedawca pracował w miesiącu przeciętnie 185 godzin. Średnia pensja dla tej grupy wyniosła 2 126 zł, a mediana 1 916 zł, co oznacza, że większość zarabiała poniżej przeciętnej. Wynagrodzenie 10 proc. osób nie przekraczało 1 500 zł – czyli najniższej krajowej w 2012 roku, a pensje 75 proc. grupy nie przekraczały 2 387 zł.

Nadgodziny to standard?

W 2012 roku, zdaniem GUS, zatrudnionych na stanowiskach sprzedawców i kasjerów sklepowych było ponad 422 tysiące osób. Spośród tej grupy 12 proc. pracowało w godzinach nadliczbowych.

Czytaj też: Ile zarabia sprzedawca, ile kierownik sklepu, a ile kierownik okręgu sprzedaży?

Średnia pensja godzinowa za dodatkowy czas pracy wyniosła 16,50 zł, a za godzinę w normalnym wymiarze pracy, bez uwzględnienia dodatków – 9,5 zł. Trzeba tu zaznaczyć, że na mocy Kodeksu pracy, wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach nie może być niższe niż 150 proc. zwykłej stawki dla danego pracownika.

Do pensji podstawowej 88 proc. zatrudnionych dostawało dodatek za pracę zmianową. Średnio było to 27 zł w skali miesiąca. W przypadku 78 proc. osób pensja zasadnicza zwiększona była dodatkowo o średnio 150 zł premii regulaminowej rocznie.

Dziewięciu na dziesięciu pracowników otrzymywało benefity pozafinansowe, przeciętnie w wysokości 429 zł na rok.

* Dane pochodzą z opublikowanego w 2014 roku badania przeprowadzonego przez GUS w październiku 2012 roku. Podane kwoty są kwotami brutto.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.