Trzeba odmrozić środki na wynagrodzenia dla pracowników sądów i prokuratur

W związku z zaplanowaną na 1 lipca reformą spraw karnych powrócił temat wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur. Minister sprawiedliwości zapowiedział, że będzie wspierał działania na rzecz odmrożenia wynagrodzeń.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Trzeba odmrozić środki na wynagrodzenia dla pracowników sądów i prokuratur

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

27 maj 2015 9:52


"O tym, czy i w jakiej wysokości będą waloryzowane wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej, decyzję podejmie Rada Ministrów, przyjmując założenia do projektu budżetu państwa na rok 2016" - zastrzegła rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Patrycja Loose. Zapewniła, że minister sprawiedliwości będzie wspierał działania na rzecz "odmrożenia" wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur.

TK zasygnalizował konieczność uregulowania kwestii wynagrodzeń

Temat wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur w ostatnich tygodniach powrócił w dyskusji w związku z zaplanowaną na 1 lipca reformą spraw karnych. Ponadto w końcu kwietnia Trybunał Konstytucyjny umorzył z przyczyn formalnych pytania prawne sądów związane z kilkuletnim zamrożeniem waloryzacji wynagrodzeń tych grup zawodowych. W swym postanowieniu TK wskazał jednak, że brak takiej waloryzacji jest "zjawiskiem niepokojącym". Trybunał zasygnalizował też Sejmowi konieczność uregulowania tych kwestii.

"Pogłębiający się spadek siły nabywczej wynagrodzeń może się bowiem przyczyniać do zniekształcenia mechanizmu naboru pracowników sądowych (tzw. negatywna selekcja), spadku ich wydajności, m.in. z powodu konieczności poszukiwania dodatkowych źródeł dochodów, i motywacji" - napisał w swym postanowieniu TK.

Wynagrodzenia są zamrożone od 2011 r.

"Należy odnotować, że wynagrodzenia pracowników sądów są całkowicie zamrożone od 2011 r., a w 2010 r. zostały zwaloryzowane w symboliczny sposób. Zważywszy, że w latach 2010-1013 występowało zjawisko inflacji, spowodowało to konsekwentne, coroczne zmniejszanie realnej wartości świadczeń wypłacanych tej kategorii osób" - wskazał TK w swej sygnalizacji.

W podjętej w zeszłym tygodniu uchwale stanowisko Trybunału podzieliła Krajowa Rada Prokuratury. "Należy wskazać na konieczność wzmocnienia kadry pracowników prokuratury także przez wzrost ich wynagrodzeń. Zmiany zasad procedury karnej nakładają nowe obowiązki na pracowników, których praca jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania prokuratury" - napisała Rada.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.