Tesco odpowiada na ogłoszone przez pracowników plany strajku

- Tesco Polska już na początku sierpnia poinformowało swoich pracowników o planie podwyżek w 2014 roku. Najniższa pensja w Tesco wynosić będzie 2040 zł brutto po pierwszym roku pracy - tłumaczy Elżbieta Gołąb, dyrektor personalna Tesco Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tesco odpowiada na ogłoszone przez pracowników plany strajku

PODZIEL SIĘ


Autor: Portal Spożywczy

www.portalspozywczy.pl

26 sie 2014 17:23


To kwota o ponad 20 procent wyższa od krajowej płacy minimalnej. W skali samej firmy to wzrost o 28 procent w ciągu ostatnich pięciu lat - tłumaczy Elżbieta Gołąb, dyrektor personalna Tesco Polska, w oświadczeniu nadesłanym Portalowi Spożywczemu. To odpowiedź na informację o tym, że związki zawodowe zapowiadają protesty w Tesco.

Czytaj też: Pracownicy Tesco mają dość taniej pracy ponad siły. Będą protesty

- Tegoroczny plan dla pracowników realizuje naszą strategię budowania jeszcze lepszego miejsca pracy, dlatego od lat stale i konsekwentnie inwestujemy w wynagrodzenia i świadczenia, tworzymy możliwości rozwoju oraz dbamy o przyjazną atmosferę w miejscu pracy. Wierzymy bowiem, iż zadowolenie i zaangażowanie pracowników buduje sukces firmy - informuje Elżbieta Gołąb.

Jak dodaje, poza corocznymi podwyżkami wynagrodzeń Tesco oferuje zatrudnionym szeroki pakiet świadczeń dodatkowych. Wszyscy pracownicy mogą korzystać ze specjalnego programu Clubcard dla klientów, objętych stałą, 10 proc. zniżką na zakupy w Tesco. Pracownicy sklepów objęci są programem darmowych badań diagnostycznych, zaś na początku roku szkolnego otrzymują bony na zakup wyprawki szkolnej dla swoich dzieci. Oprócz tego, z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pochodzą środki na bony świąteczne oraz dofinansowanie do wypoczynku i programów rekreacyjnych.

Czytaj też: Pracownicy Tesco walczą o podwyżki

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.