Takie będą minimalne wynagrodzenia dla artystów

Porozumienie zostało podpisane w Warszawie przez Katarzynę Górną z Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej, dyrektorkę Zachęty Narodowej Galerii Sztuki Hannę Wróblewską, dyrektorkę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joannę Mytkowską, wicedyrektorkę Muzeum Sztuki w Łodzi Małgorzatę Ludwisiak i Karolinę Sikorską - zastępczynię dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Takie będą minimalne wynagrodzenia dla artystów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 lut 2014 17:20


Jak tłumaczyła w poniedziałek Katarzyna Górna, zawarte w porozumieniu zapisy mają pomóc artystom i chronić ich przed sytuacją, w której przeznacza się budżet na zorganizowanie wystawy, ale nie płaci się artystom za ich udział w ekspozycji. Kilka miesięcy temu głośno było o wystawie "British British Polish Polish" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i proteście części artystów, którzy udostępnili swoje prace na wystawę, a którym nie zapłacono.

Czytaj też: Na pomoc bezrobotnym humanistom i artystom

Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej rozpoczęło więc negocjacje z instytucjami i galeriami sztuki w sprawie uregulowania zasad współpracy pomiędzy instytucjami a artystami.

Treść zawartego 17 stycznia porozumienia określa wysokość minimalnych kwot wypłacanych artystom za udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, wysokość tych kwot jest ustalana podczas obustronnych negocjacji Obywatelskiego Forum z poszczególnymi instytucjami. Wynagrodzenia mogą więc rosnąć, ale głównym celem porozumienia jest zagwarantowanie wypłacania artystom stawek minimalnych.

Jak określono w porozumieniu, minimalne wynagrodzenie za udział w wystawie zbiorowej w 2014 roku nie będzie niższe niż 800 zł brutto. Minimalne wynagrodzenie za udział w "małej wystawie indywidualnej" (tzw. project room'u - jedna sala) w 2014 r. ma nie być niższe niż 1200 zł. 3700 zł to wysokość minimalnego wynagrodzenia za udział w dużej wystawie indywidualnej w 2014 r.

Dotyczy to wystawiania dzieł wypożyczanych bezpośrednio od twórców i artystów. Wynagrodzenie nie będzie zawierać innych kosztów np. kosztów produkcji pracy, transportu, przejazdu etc.

Porozumienie ma formułę otwartą. Jak poinformowała Katarzyna Górna, porozumienie na razie podpisały cztery instytucje, ale gotowość zgłosiły już Centrum Sztuki Współczesnej w Bytomiu i Galeria Arsenał w Białymstoku.

Popisany w poniedziałek dokument ma być wstępem do zawarcia nowego kontraktu społecznego - Paktu dla Artystów i Artystek, który ma być "rozwinięciem" Paktu dla Kultury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.