Szczurek: Nie stać nas na podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł

Podwyżka kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł jest "nie do udźwignięcia" w budżecie na 2016 rok - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szczurek: Nie stać nas na podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 sie 2015 10:37


W opublikowanym w środę wywiadzie dla PAP, prezydent elekt Andrzej Duda powiedział, że kwota wolna od podatku powinna zostać jak najszybciej podniesiona do co najmniej ośmiu tysięcy zł. Prezydent elekt wyraził nadzieję, że w kolejnych latach kwota wolna będzie podnoszona.

Polski nie stać na podwyższenie kwoty wolnej od podatku

"Wielokrotnie wypowiadałem się na temat fetyszyzacji kwoty wolnej od podatku. Obecnie blisko 1/3 Polaków nie płaci PIT, mamy szereg zwolnień z podatku, a nawet wśród płatników PIT jest kilkanaście procent osób, które płaci zerowy podatek" - powiedział Szczurek w radiu TOK FM.

"Projekt podniesienia kwoty wolnej do 8 tys. zł demoluje finanse samorządów i NFZ. Jest on absolutnie nie do udźwignięcia w budżecie na 2016. Nas po prostu na to nie stać. Taki ruch powoduje, że korzystają na tym szczególnie ci lepiej zarabiający. Dlatego jest to nieefektywna metoda budowy progresywności podatków" - dodał.

(nie)realne obietnice?

Minister Szczurek powiedział, że wg. szacunków MF podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8000 zł to koszt dla budżetu na poziomie 8000 zł. Podczas lipcowej konwencji programowej PiS ogłosiło, że priorytetem partii jest program rodzinny, czyli 500 zł na drugie i kolejne dziecko.

"Każda propozycja musi być umocowana w realiach budżetowych. Te pieniądze się nie mieszczą w regule wydatkowej i nie mieszczą się w budżecie na 2016 rok" - ocenił minister finansów.

Dodał, że jest zwolennikiem wprowadzenia minimalnej stawki za godzinę pracy. "Jestem za rozwiązaniem wprowadzającym minimalną stawkę za godzinę pracy" - powiedział.

Zapytany czy w rządzie toczą się prace nad taką regulacją, minister Szczurek odmówił komentarza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kreed 2015-08-11 19:19:48

do udzwignięcia są tylko milionowe afery które kradną kumple p.Szczurka

Kwota wolna od podatku 2015-08-06 11:02:47

-Rząd zapowiada podwyżki pensji dla urzędników. - Rząd zapowiada podwyżki pensji dla służb mundurowych Jeszcze podobno od 2016 posłowie mają podwyżkę dostać bo "tak mało zarabiają". Na to jakoś są pieniądze? A na zwiększenie kwoty wolnej od podatku nie? To w krajach afrykańskich ta kwota jest wyższa niż w Polsce! Przecież to śmiechu warte