Staż, zarobki: Które branże najlepiej płacą?

• Połowa studentów-programistów otrzymuje wynagrodzenie przekraczające 3 tys. zł na rękę.
•  Dobrze wynagradzani są też pracownicy w obszarze doradztwo i konsulting. Przeciętna pensja studenta wynosi 2843 zł netto.
•  Kolejny dobrze opłacany obszar to strategia i business intelligence, w którym mediana zarobków wśród studentów sięga 2946 zł netto.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Staż, zarobki: Które branże najlepiej płacą?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

28 kwi 2016 18:08


W pierwszym kwartale 2016 r. pracodawcy opublikowali na portalu Pracuj.pl 2709 ofert praktyk i staży, to wzrost aż o 23 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Dane potwierdzają, że studenci mogą być zadowoleni z obecnej sytuacji na rynku pracy. Po zdobyciu pierwszych doświadczeń zawodowych część z nich decyduje się na stałe zatrudnienie jeszcze na studiach.

Król wśród specjalizacji – IT

Studenci kierunków związanych z IT mają szczególnie powody do zadowolenia. Po pierwsze, pracodawcy opublikowali 435 ogłoszeń praktyk i staży skierowanych do nich, co stanowi wzrost aż o 33 proc. w stosunku do analogicznego kwartału 2015 r. Poza tym, to w tym obszarze zarobić można najwięcej – nie tylko jako stażysta, ale także jako doświadczony pracownik. Daje to młodym ludziom nie tylko dobry start, lecz przede wszystkim szanse na dalszy rozwój.

Czytaj też: Staż na studiach: W której branży jest najwięcej ofert?

Wśród specjalizacji obszar, w którym osiąga się najwyższe przeciętne zarobki to rozwoju oprogramowania. Połowa studentów o takiej specjalizacji wskazała, że otrzymuje wynagrodzenie przekraczające 3 tys. zł netto. W innych obszarach tej kategorii zarobki są równie atrakcyjnie. Internet, e-commerce, nowe media czy IT-administracja także daje młodym ludziom wysokie przeciętne wynagrodzenia na start – 2 500 zł netto – ale także widoki na wysokie zarobki w przyszłości.

- Pracodawcy wykazują wyraźne zainteresowanie młodymi pracownikami i coraz chętniej rekrutują ich do swoich organizacjach. Co jednak ważne sprzyjająca sytuacja na rynku pracy przekłada się także na atrakcyjniejsze zarobki młodych osób. Oczywiście na poziom zarobków wpływa rodzaj specjalizacji, którą wybierzemy. Istnieją takie, w których nawet początkujący pracownicy mogą uzyskać bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Do tych specjalizacji należą przede wszystkim obszary związane z IT – komentuje Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń grupy Pracuj.

Finansiści i stratedzy w cenie

Studenci kierunków związanych z finansami także nie powinni mieć problemu ze znalezieniem ofert praktyk i staży. W I kwartale przyszłych finansistów pracodawcy poszukiwali najczęściej publikując aż 675 ogłoszeń skierowanych do nich, co stanowiło wzrost o 15 proc. w stosunku do I kw. 2015 r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.