Staż pracy a wynagrodzenie. Z biegiem lat zarabiamy więcej

Staż pracy w dużej mierze wpływa na wysokość naszych zarobków. Jak zmieniają się nasze wynagrodzenia wraz z liczbą przepracowanych lat?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Staż pracy a wynagrodzenie. Z biegiem lat zarabiamy więcej

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

10 kwi 2015 8:29


Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak&Sedlak, nasze pensje rosną wraz ze wzrostem stażu pracy. Okazuje się jednak, że osoby, które pracują dłużej niż 16 lat zarabiają zazwyczaj mniej aniżeli pracownicy z przedziału stażowego 11-15 lat.

Połowa osób, których staż pracy nie przekraczał jednego roku, zarabiała nie więcej niż 2 775 zł. Wysokość wynagrodzeń w kolejnych przedziałach stażowych wzrastała, aż do przedziału 11-15 lat. W 2014 roku mediana wynagrodzeń wśród tych pracowników wyniosła 5 tys. zł brutto miesięcznie.

Również rozstęp pomiędzy 10 proc. najwyżej i najniżej opłacanymi pracownikami był w tej grupie najwyższy. Czterech na pięciu pracowników zarabiało pomiędzy 2 300 a 14 250 zł.

Rozpatrywanie kwestii gender pay gap jest w ostatnim czasie bardzo popularne. Z ogólnopolskich danych wynika, że płace kobiet są średnio niższe o jedną piątą/jedną szóstą od pensji mężczyzn. Z badania Sedlak&Sedlak wynika jednak, że w poszczególnych grupach stażowych rozbieżność zmienia się. Największą różnicę w wynagrodzeniach w 2014 r. zauważyć można było wśród pracowników ze stażem pracy 11-15 lat.

Kobiety o takim stażu pracy zarabiały przeciętnie 28 proc. mniej niż mężczyźni. Przyczyn może być wiele – kobiety spędzają mniej godzin w pracy (luka płacowa jest niższa przy godzinowym wynagrodzeniu), rzadziej biorą nadgodziny, za to częściej decydują się na dzień wolny. Chociaż oczywiście wysokość luki płacowej związana jest bezpośrednio z charakterem pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.