Stawka za godzinę pracy Polaka jedną z najniższych w Europie

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń rosną koszty pracy - w Polsce, jak wynika z najświeższych danych Eurostatu - ten problem pracodawców raczej nie dotyka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Stawka za godzinę pracy Polaka jedną z najniższych w Europie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

1 kwi 2014 13:27


Od 2008 r. praktycznie nie odnotowano zwiększenia kosztów pracy rozumianych jako wydatki, które ponosi pracodawca na zatrudnienie pracownika - łącznie z pensją i innymi świadczeniami.

W ciągu pięciu lat łączny wzrost kosztów wyniósł raptem 0,1 proc. Tymczasem w Bułgarii odnotowano zmianę na poziomie 44 proc., a w Belgii czy Luksemburgu - o ponad 15 proc.

Godzinowe koszty pracy w Unii Europejskiej wahają się od 3,71 euro w Bułgarii do 40,1 euro w Szwecji. W Polsce kształtują się one na poziomie 7,6 euro za godzinę.Oznacza to, że w ciągu czterech lat, wzrosły tylko o 40 eurocentów.

Najistotniejszym składnikiem kosztów pracy jest wynagrodzenie, jednak do tego należy doliczyć również pozapłacowe czynniki np. przygotowanie stanowiska pracy, zapewnienie bezpieczeństwa, itp.

Pozapłacowe koszty w UE wynoszą przeciętnie 23,7 proc. wszystkich kosztów pracy (w Polsce 16,7 proc.). Najniższe są na Malcie, gdzie stanowią tylko 8 proc., a najwyższe we Francji - 32 proc.

Szczegóły znajdziecie w tabelach - wszystkie dane dotyczą godzinowych kosztów pracy w gospodarce narodowej, nie licząc rolnictwa i administracji publicznej.

W pierwszej z nich - koszt godziny pracy w krajach, które nie przyjęły jeszcze euro (wartości wyrażone są w lokalnych walutach).  Druga tabela przedstawia godzinowy koszt pracy we wszystkich krajach unijnych wyrażony w europejskiej walucie - jej ostatnia rubryka przedstawia procentowy wzrost lub spadek kosztów wynagrodzenia pomiędzy 2008 a 2013 rokiem.

Trzecia tabela  przedstawia godzinowy koszt pracy w krajach, które nie przyjęły jeszcze europejskiej waluty z rozróżnieniem na branże. W ostatniej tabeli znajduje się porównanie wszystkich europejskich krajów wyrażone w euro i z rozróżnieniem na branże.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Piotrek 2014-04-04 08:52:57

pracuję w Wawie, gdzie dają 7 euro na godzinę, proszę powiedzieć juz biegnę!, Polska to kłamstwo, wiem bo byłem za granicą dobre kilka lat, kłamliwy kraj!

kaenha 2014-04-03 13:05:51

od 2007 roku pracuję jako stróż. w latach 2007 -2010 moja stawka godzinowa na umowie zlecenie wynosiła 6,50 zł brutto za godzinę. od 2011 do dziś moja stawka wynosi 7,50 zł brutto za godzinę. żeby mieć na życie jestem w pracy po około 270 godzin miesięcznie. Nie widziałem żeby gdziekolwiek płacono więcej na stawce godzinowej niż 11 brutto oprócz restauracji gdzie znajoma zarabiała 21 zł brutto, ale pracowała na zleceniu tylko wtedy kiedy była potrzebna, więc po miesiącu i tak miała jedną trzecią mojej wypłaty. Pytam się : gdzie można w polsce znależć stawkę odpowiadającą wartości 7 euro za godzinę? autorzy tego artykułu chyba nie wiedzą co się dzieje na rynku pracy w naszym kraju....

lol 2014-04-03 13:05:46

gdy panstwo ształtuje tvn (ktore wcale nie mowi o bezrobociu ) i lobby pracodawcow zawsz tak bedzi nizesz koszty nizsze koszty itd ale to chodzi o przezjzystosc prawa i jego jasnosc anie koszty pracy wystraczy porownac te dwa parametry i okaz sie ze ze np dani ma wysoki koszty ale i przejrzyste prawo ....