Spółki Skarbu Państwa, wynagrodzenia: Nowe przepisy uregulują płace

• Projekt ustawy ws. wynagradzania władz spółek Skarbu Państwa urealni ich zarobki i zlikwiduje problemy związane z ustawą kominową - ocenili eksperci.
• Wskazują jednak, że uregulowania wymagają też wynagrodzenia urzędników samorządowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spółki Skarbu Państwa, wynagrodzenia: Nowe przepisy uregulują płace

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

12 maj 2016 15:42


Prof. SGH i UKSW Tomasz Siemiątkowski powiedział, że projekt ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, autorstwa resortu skarbu, znosi "prowizoryczność" ustawy kominowej. "Regulacja wprowadza rozróżnienie w zakresie maksymalnego wynagrodzenia menedżerów. Zarobki prezesów będą uzależnione od wielkości zarządzanych przez nich podmiotów. Dzięki temu w spółkach, które mają mniejszy zakres zadań, zasięg, odpowiedzialność, menedżer będzie zarabiał mniej" - zaznaczył.

"Wynagrodzenia dodatkowe, czyli premie prezesów spółek Skarbu Państwa, będą ustalane przez walne zgromadzenia, a także wedle ściśle określonych kryteriów. Będą one płacone w zależności od osiągniętego sukcesu. A ten sukces będzie oceniało walne zgromadzenie, czyli właściciel spółki" - podkreślił Siemiątkowski.

Jego zdaniem projekt jest dobrą regulacją, bo jasno określa zasady wynagradzania władz w przedsiębiorstwach państwowych, w spółkach jednostek samorządu terytorialnego i państwowych osób prawnych. "Projekt urealni zarobki w spółkach państwowych, wyjmie je spod rygoru ustawy kominowej" - mówił.

Prof. SGH i UKSW zwrócił jednak uwagę, że "w rygorach ustawy kominowej pozostaną nadal wynagrodzenia urzędników samorządowych". "Marszałkowie województw będą dalej zarabiać tyle, ile prezesi podrzędnych spółek. I to jest absurdalne. Brak uregulowania tej kwestii jest słabością nie tyle projektu, co całego systemu wynagrodzeń w sferze publicznej" - tłumaczył.

Czytaj też: Szokująco wysokie pensje i milionowe odprawy w spółkach Skarbu Państwa

Wyjaśnił, że obecnie ustawa kominowa dotyczy zarówno prezesów spółek Skarbu Państwa, jak również urzędników samorządowych wyższego szczebla. "Marszałek np. województwa śląskiego, który ma gigantyczny budżet, ogromną odpowiedzialność, szeroki zakres kompetencji będzie nadal zarabiał dużo mniej, niż na przykład prezes podległej mu spółki, która jest relatywnie dużą spółką" - zaznaczył.

W związku z tym - jak mówił - jest pytanie, czy w Polsce nie powinien dokonać się przełom w zakresie wynagradzania urzędników samorządowych. "Oczywiście nie w ramach tego projektu, ale innych regulacji" - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.