Spadną wynagrodzenia i dochody w Rosji

0 0
Spadną wynagrodzenia i dochody w Rosji
W tym toku Rosjan czeka największy w ostatnich 15 latach spadek dochodów (fot.pixabay.com)

O 11 proc. mogą zmniejszyć się wynagrodzenia Rosjan. Spadną też dochody.

Realne wynagrodzenia Rosjan mogą obniżyć się w skali roku o 11 proc., a dochody - o 9 proc. - pisze w środę "Niezawisimaja Gazieta" z powołaniem się na prognozy centrum analiz makroekonomicznych (CMAKP); eksperci nie widzą źródeł szybkiej poprawy.

Dobrobyt dzięki Putinowi

Rosyjski dziennik zaznacza, że jedno z osiągnięć gospodarczych przypisywanych prezydentowi Władimirowi Putinowi - wzrost dobrobytu obywateli - może stanąć pod znakiem zapytania już w najbliższym czasie.

Ze zaktualizowanych danych Centrum Analiz Makroekonomicznych i Krótkoterminowego Prognozowania (CMAKP) wynika, że w tym toku Rosjan czeka największy w ostatnich 15 latach spadek dochodów - pisze "NG", podkreślając, że analitycy mocno obniżyli prognozy dotyczące realnych zarobków i dochodów ludności.

Pod koniec grudnia 2014 roku Centrum prognozowało, że realne, czyli uwzględniające inflację, wynagrodzenia w roku 2015 zmaleją w najlepszym razie o 4 proc., w najgorszym - o 6,6 proc. Spadek dochodów miał wynieść według optymistycznych prognoz - 2,9 proc., a 5 proc. - według pesymistycznych.

Nie widać nowych źródeł dla wzrostu wynagrodzeń i dochodów

Dziennik przypomina, że już wcześniej w lipcu zagraniczni analitycy, dyskutujący o załamaniu się konsumpcji w Rosji, podkreślali, że dochody Rosjan spadają ósmy miesiąc z rzędu i jest to najdłużej trwające zmniejszenie się dochodów w całym okresie rządów Putina.

"Rzeczywiście począwszy od roku 2000 (wówczas rządy w Rosji objął Putin) dochody Rosjan generalnie rosły. Sądząc ze statystyk każdego roku wychodziły ostatecznie na plus mimo spadków, do których dochodziło w poszczególnych kwartałach, np. w roku 2008. Pierwszy spadek nastąpił dopiero w 2014 roku, lecz - jeśli wierzyć Rosstatowi (Służba Statystyki Państwowej) - to wyniósł jedynie 1 proc. - pisze "Niezawisimaja Gazieta".

Analityk Siergiej Smirnow uważa, że nie widać nowych źródeł dla wzrostu wynagrodzeń i dochodów. Inna analityczka Lilia Owczarowa uważa, że spadek dochodów jest związany z tym, że z powodu problemów gospodarczych nie powstają nowe miejsca pracy, a do tego dochodzi kryzys budżetowy, kiedy zarobki i emerytury nie są indeksowane w przewidzianym zakresie. Jednak jej zdaniem za wcześnie jest, by mówić, że osiągnięcia ostatnich lat w dziedzinie wzrostu dobrobytu obywateli zostały przekreślone, gdyż byłoby to, jak się wyraziła, "zbyt mocnym oświadczeniem". I nawet gdyby spadek dochodów nie ustał, o pełnym przekreśleniu poprzednich osiągnięć można by mówić dopiero za pięć lat - uważa Owczarowa.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.