Spadek bezrobocia wyhamuje, będzie wzrost płac

Spadek bezrobocia wyhamuje, ale będzie przyspieszenie wzrostu płac – przewiduje Centrum Analiz PKO Banku Polskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spadek bezrobocia wyhamuje, będzie wzrost płac

PODZIEL SIĘ


Autor: MN

11 sie 2017 14:25


Prognozy dla polskiej gospodarki są nadal optymistyczne. Ekonomiści PKO Banku Polskiego prognozują utrzymanie wzrostu PKB w okolicach 4 proc. Głównym motorem napędowym przyspieszenia jest ożywienie aktywności inwestycyjnej przy nadal mocnym wzroście konsumpcji.

Ekonomiści zwracają jednak uwagę, że wkrótce może się zatrzymać trend ciągłego spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia w Polsce. Dlaczego?

Ich zdaniem utrzymanie napływu imigrantów i wzrost wskaźnika aktywności zawodowej nie będą wystarczająco silne, aby zachować równowagę na rynku pracy w Polsce. Niedobór podaży pracy spowoduje, że pomimo nadal silnego popytu na pracę, wzrost zatrudnienia wyhamuje. Analitycy zwracają uwagę, że spowolni też spadek bezrobocia, ale jest także pozytywny aspekt – nominalna dynamika płac w gospodarce na koniec 2017 r. przyspieszy do ok. 6 proc.

Eksperci PKO przewidują także, że tegoroczny deficyt fiskalny będzie znacznie niższy od pierwotnych oczekiwań. Zmniejszają się też obawy o sytuację fiskalną w 2018 r., mimo kosztów obniżenia wieku emerytalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.