Skończyłeś 30 lat? Nie będziesz zarabiał więcej niż teraz

0 0
Skończyłeś 30 lat? Nie będziesz zarabiał więcej niż teraz

Ostatnie dane opracowane przez Narodowy Bank Polski nie pozostawiają złudzeń. Po 5-10 latach od rozpoczęcia kariery zawodowej, czyli zwykle w wieku ok. 30 lat, wysokość wynagrodzeń Polaków stabilizuje się i nie ulega większym zmianom aż do emerytury.

- Tym, co napędza wzrost płac do 30-tki, jest przede wszystkim wzrost poziomu wykształcenia pracownika oraz lawinowe zdobywanie przez niego coraz to nowych umiejętności, które są potrzebne z punktu widzenia pracodawcy - mówi Bartosz Kaczmarczyk, prezes Loyd do którego należy Polski Holding Rekrutacyjny.

- Potem czynniki te stabilizują się i w oczach pracodawcy nie widać znaczącego skoku kwalifikacji. Dodatkowo po takim stażu pracy, często dochodzimy już do swoistej granicy rozwoju płacowego danej firmy - stwierdza.

O tym, że rola doświadczenia rozumianego jako długość przepracowanych lat jest w powszechnym mniemaniu przeceniana, świadczą również wyniki najnowszego raportu Stowarzyszenia ABK i Instytutu Liderów Zmian „Dwa światy: Kompetencje przyszłości 2014". Zaprezentowano w nim cechy idealnego pracownika, które są uważane za najważniejsze przy pozyskaniu pracy.

Okazało się, że aż 59 proc. młodych wskazywało na doświadczenie zawodowe, z kolei pracodawcy w pierwszej kolejności doceniali umiejętność pracy zespołowej (59 proc.) oraz kreatywność i innowacyjność (52 proc.).

- Szokująca rozbieżność między tym, co młodzi pracownicy oraz pracodawcy uważają za pożądane cechy na rynku pracy może być przyczyną wielu nieporozumień. W mniemaniu tych pierwszych pracę trzeba „przetrwać", jest ona stresem, z którym trzeba sobie radzić. Z kolei pracodawcy oczekują czegoś zgoła innego: umiejętności współpracy oraz kreatywności, które przekładają się bezpośrednio na sukces firmy - mówi Kaczmarczyk.

Prezes Loyd zwraca również uwagę, że pracodawcy notorycznie popełniają błędy przy definiowaniu procesów rekrutacji, zbytnio eksponując znaczenie doświadczenia, a mniej kompetencji. Jego zdaniem właśnie w tym tkwi źródło problemu.

Jak widać okres do 30 roku życia i pierwsze lata kariery to najlepszy czas na wypracowanie sobie wysokiej pozycji na rynku pracy. Dane pokazują, że po osiągnięciu tego wieku spektakularne podwyżki należą do rzadkości.

- Ale nie są niemożliwe! Wszystko zależy od relacji pracownik-pracodawca, określenia wzajemnych oczekiwań i wymagań. To relacja, w której obie strony powinny przede wszystkim słuchać i wyciągać wnioski. Niestety często obydwie strony drastycznie to zaniedbują, co odbija się negatywnie na wszystkich, z rynkiem pracy i gospodarką włącznie - podsumowuje Kaczmarczyk.

 

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.