Składki emerytalne: Ile odłożyłeś na emeryturę? ZUS wysłał listy z historią wpłat na emeryturę

• Do 20 mln Polaków trafiają corocznie wysyłane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych informacje o składkach emerytalnych, zapisanych na kontach w ZUS.
• Listy z historią wpłat na ubezpieczenie społeczne zostały ostatnio wysłane - podał rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Składki emerytalne: Ile odłożyłeś na emeryturę? ZUS wysłał listy z historią wpłat na emeryturę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 cze 2016 14:43


Andrusiewicz poinformował w środę (15 czerwca), że informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS zawiera dane o przekazanych składkach i sumie zapisanych na indywidualnych kontach składek. ZUS apeluje o uważne przeczytanie informacji i zweryfikowanie czy kwota zapisanych składek zgadza się.

Osoby, które pracowały przed 1999 r. znajdą informację o wysokości zgromadzonego kapitału początkowego za lata, gdy składki nie były imiennie odprowadzane. Informacja będzie też dotyczyła puli składek na subkoncie w ZUS w ramach tzw. II filaru ubezpieczeń oraz o składkach przekazanych do Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Czytaj też: W 2017 r. wrośnie emerytura i renta. Ile?

Dla osób, które ukończyły 35 lat, ZUS poda też w liście hipotetyczną emeryturę w trzech wariantach.

"Pierwszy to kwota, którą otrzymałby w oparciu o to, co dotychczas zgromadził na koncie emerytalnym. Druga to kwota, którą otrzymałby pracując do ustalonego dla niego wieku emerytalnego i nadal odprowadzał składki w średniej wysokości (ustalonej z okresu ubezpieczenia od 1999 r.)" - podał Andrusiewicz.

Nowością jest trzecia informacja - wariant hipotetycznej emerytury obliczonej wspólnie z konta i subkonta emerytalnego - podał rzecznik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.