Serbia: Paraliż sądownictwa przez strajk adwokatów. Protestują też nauczyciele

Ponad 200 spraw sądowych zostało przesuniętych na termin nieokreślony z powodu trzymiesięcznego strajku adwokatów w Serbii; sparaliżowany jest cały wymiar sprawiedliwości w tym kraju.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Serbia: Paraliż sądownictwa przez strajk adwokatów. Protestują też nauczyciele

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 gru 2014 14:49


Jak podaje gazeta "Novosti", akcja strajkowa i związany z nią zastój w pracach sądownictwa to skutek sporu o system opłat i podział pracy między adwokatami i notariuszami. Rząd ograniczył kompetencje adwokatów, przekazując notariuszom uprawnienia do sporządzania aktów notarialnych sprzedaży nieruchomości.

Od połowy listopada protestują też nauczyciele, domagający się podwyżki i zniesienia wprowadzonego w tym samym miesiącu obniżenia o 10 proc. pensji osób zatrudnionych w sektorze publicznym.

Czytaj też: Pracownicy sądownictwa protestują przeciwko "patologicznym" różnicom w wynagrodzeniach

W ramach protestu nauczyciele od sześciu tygodni prowadzą skrócone o 15 minut lekcje oraz odmówili wystawienia ocen semestralnych, co dotknęło ok. 20 tys. uczniów - podał dziennik "Blic".

Wprowadzona przez rząd Aleksandara Vuczicia obniżka płac dla zatrudnionych w sferze budżetowej obowiązuje od listopada. Przed tą zmianą średnia miesięczna pensja osoby zatrudnionej w oświacie wynosiła 36 tys. dinarów (ok. 297 euro), czyli o połowę mniej niż zarobki innych grup zawodowych w budżetówce. Minister finansów Duszan Vujović potwierdził, że obniżka płac pozostanie w mocy do końca 2017 r.

W tym roku gospodarka Serbii skurczyła się o 2 proc., a ekonomiści na przyszły rok prognozują dalszy spadek o 0,5 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.