Sędzikowski: Priorytetem KW jest zapewnienie wynagrodzeń i pracy

Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej, wystosował list do załogi. Zapewnił w nim, że dzięki zaangażowaniu pracowników udało się wiele osiągnąć i wyraził nadzieje, że optymalne rozwiązania pozwolą przetrwać trudny okres.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sędzikowski: Priorytetem KW jest zapewnienie wynagrodzeń i pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

26 wrz 2015 13:30


- Przed nami niezwykle trudny okres, który zadecyduje o przyszłości naszej firmy. Wiem, że Wszyscy macie tego świadomość. Branża górnicza znalazła się w katastrofalnym położeniu - podkreślił Sędzikowski.

W liście, opublikowanym w piątek 25 września na stronie internetowej KW prezes przypomniał, że koncepcja utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW) w oparciu o dokapitalizowanie przez TF Silesia nie może zostać zrealizowana. Opinie prawne wskazują, że mogłoby to zostać uznane przez Komisję Europejską za niedozwoloną pomoc publiczną. Stworzyłoby to realne zagrożenie dla funkcjonowania nowej firmy, włącznie z groźbą jej szybkiego bankructwa.

- Dlatego - dodał - zarząd KW podjął prace nad utrzymaniem płynności finansowej spółki na najbliższe miesiące. To bardzo trudny proces, który będzie wymagał wsparcia finansowego inwestorów.

Priorytetem są wynagrodzenia i miejsca pracy

Zapewnił, że priorytetem zarządu jest niedopuszczenie do utraty wielu miejsc pracy, terminowe wypłacanie wynagrodzeń oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracy.

Prezes KW przypomniał, że sytuację pogarszają spadające ceny węgla, które osiągnęły najniższy od lat poziom poniżej 50 dolarów za tonę (np. w 2011 r. średnia cena tego surowca wynosiła ponad 120 dolarów za tonę).

Czytaj też: Nowa Kompania Węglowa: restrukturyzacja czy upadłość?

- Jestem przekonany, że we współpracy ze stroną społeczną znajdziemy optymalne i racjonalne rozwiązania, które pozwolą nam przetrwać ten trudny okres i umożliwią dalsze funkcjonowanie Kompanii Węglowej - napisał prezes.

Jak dodał, dzięki zaangażowaniu pracowników wiele udało się już osiągnąć - obniżyć koszty produkcji węgla, sprzedana została duża cześć zapasów węgla zalegającego na zwałach, wdrażane są kolejne inicjatywy oszczędnościowe.

Zapewnił, że zarząd zrobi wszystko, aby utrzymać płynność finansową firmy oraz przygotować realne fundamenty umożliwiające zaangażowanie inwestorów.

- Do tej pory wykonaliśmy ogromną pracę w celu ich pozyskania i nie dopuścimy do tego, aby ta praca została zmarnowana. Proces poszukiwania inwestorów wydłuży się jednak o kilka miesięcy - wskazał Sędzikowski. Poprosił pracowników o maksymalne zaangażowanie w obowiązki zawodowe.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.