Same pieniądze nie zadowalają pracownika

Awansowanie i otrzymywanie coraz większych zarobków to kwestie priorytetowe dla każdego pracownika. Z punktu widzenia zatrudnionych atrakcyjne są także korzyści dodatkowe, które oferują pracodawcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Same pieniądze nie zadowalają pracownika

PODZIEL SIĘ


Autor: infoWire.pl

5 sie 2015 8:59


Najważniejsze dla pracujących jest dodatkowe ubezpieczenie medyczne. Liczą też oni na karnety sportowe oraz świadczenia pieniężne przyznawane na wakacyjne wyjazdy rodzinne i kolonie dla dzieci. Pracodawcy starają się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom.

Niektórzy oferują ponadto paczki dla świeżo upieczonych rodziców, wyprawki szkolne dla pierwszoklasistów, paczki świąteczne, bilety do kina i teatru czy bony na zakupy. Poza tym zatrudnione osoby mogą zgłaszać własne propozycje świadczeń.

Benefity dla rodziny

Pracodawcom zależy, aby pracownicy identyfikowali się z firmą, żeby kojarzyła się im nie tylko z ciężką pracą, ale przede wszystkim z tym, co atrakcyjne i pozytywne.

Czytaj też: Benefity mogą zatrzymać w firmie najlepszych pracowników

- Umożliwienie awansu nie załatwia wszystkiego. Równie istotne jest dbanie o aktywność sportową zatrudnionych, a także zapewnienie im i ich rodzinom opieki medycznej oraz innych świadczeń, takich jak dofinansowanie do wyjazdów rodzinnych czy paczki dla dzieci. Dopiero takie kompleksowe działanie przynosi efekty w postaci zadowolonych i oddanych pracowników – mówi serwisowi infoWire.pl Agata Nowakowska, rzecznik prasowy Rossmanna.

Nawet minimalne świadczenia dodatkowe mogą sprawić, że zatrudniona osoba poczuje się doceniona. Co ważne, sprawdzają się one w firmach zarówno dużych, jak i małych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.