Rząd przyjął projekt budżetu na 2016 r. Będzie więcej kasy na wynagrodzenia i dodatki do emerytur

W projekcie budżetu na 2016 r. przewidziano zwiększenie - o ponad 2 mld zł - środków na wynagrodzenia dla grup pracowniczych, które od pięciu lat nie otrzymały podwyżek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd przyjął projekt budżetu na 2016 r. Będzie więcej kasy na wynagrodzenia i dodatki do emerytur

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

29 wrz 2015 14:40


Jak poinformował Mateusz Szczurek, minister finansów po wtorkowym (29 września) posiedzeniu Rady Ministrów, rząd przyjął projekt budżetu na 2016 r. z deficytem nie większym niż 54,6 mld zł. Deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,8 proc. PKB.

Wynagrodzenia wzrosną

Opracowując przyszłoroczne dochody budżetu Ministerstwo Finansów założyło, że PKB wzrośnie w ujęciu realnym o 3,8 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 1,7 proc. Wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną nominalnie o 3,6 proc., zatrudnienia o 0,8 proc., a spożycie prywatne nominalnie o 5,5 proc.

- Wierzymy, że 2016 r. będzie kolejnym rokiem jeszcze niższego bezrobocia, jeszcze większego zatrudnienia. A przypomnę, że rekordy, jeśli chodzi o zatrudnienie, osiągamy już teraz w historii naszej 26-letniej, potransformacyjnej - podkreślił Szczurek.

W projekcie przewidziano także zwiększenie - o ponad 2 mld zł - środków na wynagrodzenia dla grup pracowniczych, które od 2010 r. nie otrzymywały podwyżek, bowiem objęte były tzw. zamrożeniem wynagrodzeń.

Dodatki do rent i emerytur

W budżecie zostały zabezpieczone również środki w wysokości 1 mld 410 mln zł na wypłatę jednorazowych dodatków do emerytur i rent. - Wypłata powinna nastąpić na początku 2016 roku - powiedział minister finansów.

Minister na konferencji prasowej wskazał także, że w ramach funduszu pracy zabezpieczone zostały dodatkowe pieniądze na nowe formy zwalczania bezrobocia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Sara 2015-09-29 19:53:12

Budżetówka miała zamrożone pensje od 2008 r. ,dlaczego takie bzdury są wypisywane?