wnp.pl

Rynek pracy tchnie optymizmem

0 0
Rynek pracy tchnie optymizmem

Wynagrodzenia w czerwcu rosły wprawdzie nieco wolniej niż w maju, ale przy wciąż niskiej inflacji Polacy mają coraz więcej w kieszeniach i ekonomiści mają nadzieję, że wkrótce ruszą na większe zakupy, powodując wzrost konsumpcji.

Według opublikowanych w środę danych Głównego Urzędu Statystycznego, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób wyniosła w czerwcu 3,5 proc. rok do roku wobec 4,8 proc. w maju.

Czytaj też: Wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto

Jeszcze optymistyczniejsze dane dotyczyły zatrudnienia - według GUS zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w stosunku do maja o 11,2 tys. osób.

- Dzisiejsze lepsze od oczekiwań dane o zatrudnieniu są pozytywnym sygnałem płynącym z rynku pracy, po tym jak w okresie kwiecień-maj liczba etatów zmniejszyła się łącznie o 0,7 tys. - twierdzi Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole.

Jego zdaniem jednak kwietniowo-majowy spadek zatrudnienia był po części efektem statystycznym, wynikającym ze zmian w prawie. - Spadek zatrudnienia w tym okresie był dużej mierze jednorazowym efektem zmniejszenia od kwietnia br. wysokości dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych zatrudnionych na umowę o pracę z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ze względu na wzrost kosztów pracy osób niepełnosprawnych, pracodawcy przekształcali ich stałe umowy o prace na tzw. "umowy śmieciowe". Zgodnie z metodologią GUS osoby zatrudnione na umowę zlecenie nie są wliczane do statystyk dotyczących zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Efekt spadku zatrudnienia w związku z wprowadzeniem nowej regulacji był szczególnie widoczny w kategorii "działalność detektywistyczna i ochroniarska", w której duża część pracujących posiada zaświadczenie o niepełnosprawności - wyjaśnia Jaworski.

Jest spora szansa, że ów pozytywny trend na rynku pracy będzie utrzyma się w najbliższych miesiącach. - Prognozujemy, że w przetwórstwie, odnotowany w ostatnich kwartałach silny wzrost stopnia wykorzystania mocy wytwórczych - w drugim kwartale tego roku był on najwyższy od IV kw. 2008 r. - wymusi zwiększenie inwestycji i zatrudnienia. Dodatkowym czynnikiem wspierającym wzrost zatrudnienia będzie oczekiwane przez nas ożywienie w budownictwie w drugiej połowie roku - twierdzi ekonomista Credit Agricole.

Jednoczesny wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń sprawia, że Polacy maja coraz więcej pieniędzy na zakupy, a to dobra prognoza dla konsumpcji, która może napędzać wzrost gospodarczy. - Realne tempo wzrostu funduszu płac, czyli iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wyniosło 4,5 proc. rok do roku i był to najwyższy wzrost od pierwszego kwartału 2011 r. Dane te stanowią wsparcie dla naszej prognozy wzrostu realnej dynamiki konsumpcji z 2,6 proc. w pierwszym kwartale do 2,9 proc. w drugim kwartale - ocenia Krystian Jaworski.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.