wnp.pl

Rynek ochrony fizycznej traci przez koszty zatrudnienia

0 0
Rynek ochrony fizycznej traci przez koszty zatrudnienia

Szefowie największych firm ochroniarskich w Polsce nie chcą nawet słyszeć o uzusowieniu umów cywilnoprawnych. Ich zdaniem dobiłoby to branżę, o której kondycji w bardzo dużym stopniu decydują ponoszone koszty osobowe.

Koszty zatrudnienia są szczególnie istotne w sektorze usług ochrony fizycznej. - W większości firm generują one od 60 do 90 proc. przychodów - mówi Adam Pawłowicz, prezes Konsalnetu.

Jest to jednak zarazem segment, w którym występuje największa konkurencja, a przez to i presja cenowa.

- Usługi ochrony fizycznej od 2010 roku cechuje stały spadek marż. Jest on podyktowany głównie brakiem możliwości restrukturyzacji kosztów osobowych, w które w ochronie fizycznej stanowią prawie 90 proc. wszystkich ponoszonych kosztów - tłumaczy Adrian Downarowicz, prezes zarządu Impel Security Polska.

Koszty osobowe są najczęściej obniżane przez powszechne w branży zatrudnianie pracowników na podstawie umów cywilno-prawnych. Dlatego przedstawiciele firm ochroniarskich alergicznie reagują na pomysły ich oskładkowania, o których co jakiś czas słychać w Sejmie. Ich zdaniem, przeforsowanie takiego pomysłu oznaczałoby znaczący wzrost szarej strefy.

- Niewykluczone, że wielu, zwłaszcza mniejszych przedsiębiorców przestałoby płacić pracownikom w legalny sposób i praca na czarno stałaby się znacznie większym zjawiskiem niż obecnie - ocenia Adam Pawłowicz. Sam zaznacza jednak, ze taka sytuacja nie dotyczyłaby w żadnym względzie Konsalnetu, którym kieruje.

Nawet, jeśli pracownicy są zatrudniani na etacie, to ich pensje z tego tytułu nie wykraczają poza wysokość płacy minimalnej. Ewentualną resztę wypłaca się właśnie jako zapłatę w ramach umowy zlecenia.

Nic więc dziwnego, ze coroczny wzrost pensji minimalnej również nie budzi entuzjazmu wśród kierujących firmami ochroniarskimi. W 2013 roku wynosi ona 1600 zł brutto, czyli o ponad jedną czwartą więcej niż w 2009 roku, ostatnim względnie pomyślnym dla branży.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.