Równe zarobki i wydajność kobiet i mężczyzn wywołują kontrowersje

Pod naszym artykułem o wyrównywaniu różnic w zarobkach kobiet i mężczyzn pojawiły się skrajnie rozbieżne komentarze. Okazuje się, że postulat równej pracy ma nie tylko zagorzałych zwolenników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Równe zarobki i wydajność kobiet i mężczyzn wywołują kontrowersje

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

14 paź 2016 14:06


Według danych Eurostatu kobiety zarabiają w Polsce średnio o 6,4 proc. mniej niż mężczyźni. Choć różnica jest niewielka  (w innych krajach Europy jest zdecydowanie wyższa), równouprawnienie w płacach kobiet i mężczyzn wciąż wzbudza kontrowersje, co pokazuje reakcja naszych czytelników na teksty związane z tematem.

Luka płacowa w państwach Europy. (źródło: Statista, Eurostat) Luka płacowa w państwach Europy. (źródło: Statista, Eurostat)

– Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest konsekwencją istniejących nierówności, z którymi kobiety spotykają się w trakcie całego swojego życia zawodowego – uważa rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Część czytelników zgadza się w tym poglądem.

– Kobieta, tak jak i mężczyzna, nadaje się do robienia ogólnie tych samych zawodowych rzeczy, zwłaszcza tych nie wymagających siły fizycznej. Kobiety mają takie same mózgi i intelektualnie są na tym samym poziomie co mężczyźni – pisze kubasiewicz pod artykułem „Firmy IT potrzebują kobiet”.

– Kraje UE, w których różnice w wynagrodzeniach są największe, [...] powinny dążyć do wyrównania płac – zgadza się Julia Adamska na naszym LindekInie.

Czemu nie zatrudniać samych kobiet, skoro są tańsze?

Co jednak najciekawsze większą część komentujący wyraża jednak inne poglądy: że odgórne wyrównywanie płac to sztuczna forma dopłat oraz, że kobiety na niektóre stanowiska po prostu się nie nadają.

Szczególny odzew wśród HR-owców i menedżerów wzbudził tekst „W Niemczech kobiety i mężczyźni będą zarabiać po równo?”. Zdaniem niektórych z nich różnica w wynagrodzeniach nie jest niczym dziwnym, nie trzeba jej sztucznie zwalczać.

– Teraz nawet z braku przywileju zrobią dyskryminację, jak chodzi o kobiety – dołącza się waldek pod tekstem „Policyjna rekrutacja dyskryminuje kobiety?”.

– Gdyby można było płacić mniej za tą samą wykonaną pracę tylko dlatego, że pracownik jest kobietą, mielibyśmy w firmach zatrudnione same kobiety – komentuje zaś Bron w artykule "Ile zarabia programista? Pensje w IT kobiet i mężczyzn".

Kobieta nie nadaje się na szefa?

Według najbardziej radykalnych głosów kobiety na niektórych stanowiskach – szczególnie kierowniczych – po prostu nie powinny pracować.

 

Komentarz pod artykułem. Komentarz pod artykułem.
Komentarz pod artykułem. Komentarz pod artykułem.

Kto jest najbliżej prawdy? Możecie ponownie podzielić się z nami swoimi przemyśleniami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.