Rośnie liczba najbogatszych ludzi świata. W górę idą też ich majątki

0 0
Rośnie liczba najbogatszych ludzi świata. W górę idą też ich majątki

Ameryka Północna odzyskuje pozycję regionu z największą liczbą najbogatszych ludzi świata, jednak to kraje Azji i Pacyfiku prowadzą w dynamice wzrostu bogactwa.

Według Raportu World Wealth Report 2013 (WWR), opublikowanego przez Capgemini i RBC Wealth Management, napędzany przez globalne ożywienie na rynkach kapitałowych i nieruchomości, płynny majątek najbogatszych ludzi świata odbił się w 2012 roku notując wzrost o 10 proc. i osiągnął rekordowy wynik 46,2 bilionów dolarów (po spadku o 1,7 proc. w 2011 roku).

Do populacji najbogatszych ludzi świata (obecnie 12 milionów) dołączył 1 mln osób, co oznacza wzrost o 9,2 proc.

Ameryka Północna odzyskała pozycję lidera jako rynek z największą populacją najbogatszych ludzi świata w 2012 roku, po tym jak w roku poprzednim została wyprzedzona przez region Azji i Pacyfiku. Obecnie populacja najbogatszych ludzi świata w Ameryce Północnej wynosi 3,73 miliona z majątkiem 12,7 bilionów dolarów, podczas gdy w regionie Azji i Pacyfiku jest ich 3,68 miliona z majątkiem 12 bilionów dolarów.

- W 2012 roku zanotowano wysoki wzrost populacji najbogatszych ludzi świata - mówi Jean Lassignardie, Chief Sales and Marketing Officer, Capgemini Global Financial Services. - Jednakże prowadzenie Ameryki Północnej zarówno w liczbie osób najbogatszych jak i wielkości ich majątku, może być w przyszłości zagrożone przez kraje Azji i Pacyfiku. Dynamika wzrostu w krajach Azji i Pacyfiku wynosi 12,2 proc. w porównaniu do 11,7 proc. w Ameryce Północnej - dodaje.

Światowy wzrost majątku płynnego generowany był w dużej mierze przez osoby o dochodach powyżej 30 milionów dolarów, których populacja i majątek wzrosły o ok. 11 proc. po spadku, jaki miał miejsce w 2011 r. Wszystkie regiony odnotowały silny wzrost populacji i majątku najbogatszych ludzi świata z wyjątkiem Ameryki Łacińskiej, gdzie po wzroście w 2011 r. nastąpiło załamanie spowodowane spowolnieniem wzrostu PKB i sytuacją na rynku akcji.

W 2012 roku został osiągnięty rekordowy poziom zamożności pomimo ostrożnych inwestycji wśród najbogatszych ludzi świata

W oparciu o informacje pozyskane od 4400 najbogatszych ludzi świata (HNWIs), można stwierdzić, że w 2012 roku pozostawali oni ostrożni w swoich inwestycjach, kładąc wyraźny nacisk na utrzymanie majątku. Pomimo poprawy na rynku, jedna trzecia (33 proc.) z grupy takich osób jest bardziej skoncentrowana na utrzymaniu majątku, niż na jego pomnażaniu (26 proc.).

Kierunki alokacji aktywów są również ostrożne - prawie 30 proc. majątku najbogatszych ludzi świata trzymana jest w gotówce oraz depozytach.

Jednak zaobserwowano wyraźne różnice regionalne - 37 proc. majątku najzamożniejszych osób Ameryki Północnej lokowana jest w aktywach (rynek akcji), podczas gdy w regionie Ameryki Łacińskiej oraz Azji i Pacyfiku (z wyjątkiem Japonii) kapitał lokowany jest w nieruchomościach (odpowiednio 30 proc. i 25 proc.).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.