Rośnie liczba najbogatszych ludzi świata. W górę idą też ich majątki

Ameryka Północna odzyskuje pozycję regionu z największą liczbą najbogatszych ludzi świata, jednak to kraje Azji i Pacyfiku prowadzą w dynamice wzrostu bogactwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rośnie liczba najbogatszych ludzi świata. W górę idą też ich majątki

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

20 cze 2013 11:45


Według Raportu World Wealth Report 2013 (WWR), opublikowanego przez Capgemini i RBC Wealth Management, napędzany przez globalne ożywienie na rynkach kapitałowych i nieruchomości, płynny majątek najbogatszych ludzi świata odbił się w 2012 roku notując wzrost o 10 proc. i osiągnął rekordowy wynik 46,2 bilionów dolarów (po spadku o 1,7 proc. w 2011 roku).

Do populacji najbogatszych ludzi świata (obecnie 12 milionów) dołączył 1 mln osób, co oznacza wzrost o 9,2 proc.

Ameryka Północna odzyskała pozycję lidera jako rynek z największą populacją najbogatszych ludzi świata w 2012 roku, po tym jak w roku poprzednim została wyprzedzona przez region Azji i Pacyfiku. Obecnie populacja najbogatszych ludzi świata w Ameryce Północnej wynosi 3,73 miliona z majątkiem 12,7 bilionów dolarów, podczas gdy w regionie Azji i Pacyfiku jest ich 3,68 miliona z majątkiem 12 bilionów dolarów.

- W 2012 roku zanotowano wysoki wzrost populacji najbogatszych ludzi świata - mówi Jean Lassignardie, Chief Sales and Marketing Officer, Capgemini Global Financial Services. - Jednakże prowadzenie Ameryki Północnej zarówno w liczbie osób najbogatszych jak i wielkości ich majątku, może być w przyszłości zagrożone przez kraje Azji i Pacyfiku. Dynamika wzrostu w krajach Azji i Pacyfiku wynosi 12,2 proc. w porównaniu do 11,7 proc. w Ameryce Północnej - dodaje.

Światowy wzrost majątku płynnego generowany był w dużej mierze przez osoby o dochodach powyżej 30 milionów dolarów, których populacja i majątek wzrosły o ok. 11 proc. po spadku, jaki miał miejsce w 2011 r. Wszystkie regiony odnotowały silny wzrost populacji i majątku najbogatszych ludzi świata z wyjątkiem Ameryki Łacińskiej, gdzie po wzroście w 2011 r. nastąpiło załamanie spowodowane spowolnieniem wzrostu PKB i sytuacją na rynku akcji.

W 2012 roku został osiągnięty rekordowy poziom zamożności pomimo ostrożnych inwestycji wśród najbogatszych ludzi świata

W oparciu o informacje pozyskane od 4400 najbogatszych ludzi świata (HNWIs), można stwierdzić, że w 2012 roku pozostawali oni ostrożni w swoich inwestycjach, kładąc wyraźny nacisk na utrzymanie majątku. Pomimo poprawy na rynku, jedna trzecia (33 proc.) z grupy takich osób jest bardziej skoncentrowana na utrzymaniu majątku, niż na jego pomnażaniu (26 proc.).

Kierunki alokacji aktywów są również ostrożne - prawie 30 proc. majątku najbogatszych ludzi świata trzymana jest w gotówce oraz depozytach.

Jednak zaobserwowano wyraźne różnice regionalne - 37 proc. majątku najzamożniejszych osób Ameryki Północnej lokowana jest w aktywach (rynek akcji), podczas gdy w regionie Ameryki Łacińskiej oraz Azji i Pacyfiku (z wyjątkiem Japonii) kapitał lokowany jest w nieruchomościach (odpowiednio 30 proc. i 25 proc.).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.