Rosną wynagrodzenia w Południowym Koncernie Węglowym z grupy Tauron

0 0
Rosną wynagrodzenia w Południowym Koncernie Węglowym z grupy Tauron

Od lipca wynagrodzenia w Południowym Koncernie Węglowym (PKW) z grupy energetycznej Tauron rosną o 3 proc. Górnicy otrzymają też 1,1 tys. jednorazowej premii - stanowi porozumienie płacowe, zawarte między zarządem a 10 działającymi w PKW związkami.

Zgodnie z wtorkową informacją górniczej Solidarności, stawki wynagrodzenia zasadniczego oraz tzw. zaszeregowania wzrosną o 3 proc. począwszy od 1 lipca tego roku, a jednorazowa premia w wysokości 1,1 tys. zł będzie wypłacona wraz z wynagrodzeniem za lipiec. Premia ma zrekompensować załodze pierwsze półrocze, kiedy podwyżek nie było.

"Wysokość (podwyżek - red.) nie jest dla nas do końca zadowalająca, ale musimy się obracać w granicach zdrowego rozsądku i mieć na uwadze sytuację w grupie Tauron czy w górnictwie w ogóle" - wskazał szef Solidarności w PKW Waldemar Sopata.

Początkowo związki domagały się 4-procentowej podwyżki stawek osobistego zaszeregowania.

W porozumieniu ujęto też kwestię rozliczania przepracowanych sobót i niedziel. Związkowcy nie chcą, by za pracę w te dni płacić ze środków przeznaczonych na wynagrodzenia w dni robocze, ale z odrębnej puli.

Sopata wyjaśnił, że rozwiązanie zapisane w porozumieniu jest kompromisem - uregulowano maksymalną liczbę dniówek w soboty i niedziele, ale nadal - według związkowców - zbyt dużo dniówek sobotnio-niedzielnych jest płaconych "kosztem" zarobków z tygodnia.

Strony uzgodniły też dwie formy realizacji świadczenia barbórkowego w wysokość 192 zł - w naturze lub ekwiwalencie pieniężnym. Zagwarantowano również wzrost premii bazowej i tzw. nadwyżki akordowej dla pracowników zakładu górniczego Janina, gdy roczna produkcja węgla w tej kopalni przekroczy 2 mln 575 tys. ton lub nastąpi poprawa jakości wydobywanego surowca.

Także w lipcu porozumienia płacowe zawarto w dwóch innych dużych spółkach grupy energetycznej Tauron - Tauron Wytwarzanie i Tauron Ciepło. Umowy gwarantują pracownikom podwyżki rzędu 75-95 zł.

W połowie lipca departament komunikacji rynkowej i PR grupy Tauron, komentując podwyżki w poszczególnych spółkach grupy, wskazał, iż "w zależności od sytuacji ekonomicznej każdego z podmiotów jego zarząd może podpisać porozumienie płacowe uwzględniające efekty ekonomiczne osiągane przez spółkę". Tym samym fakt przyznania - lub nie - podwyżek dla załogi oraz ich wysokość różnią się w poszczególnych spółkach grupy.

"Kwestie ewentualnych podwyżek w spółkach grupy Tauron reguluje porozumienie w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń w 2013 roku, zawarte przez Tauron Polska Energia z Radą Społeczną reprezentującą związki zawodowe holdingu" - podał wówczas Tauron.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.