Rolnik zarabia więcej od etatowca

W latach 2003–2013 średni dochód rozporządzalny w gospodarstwie domowym rolników wzrósł nominalnie aż o 152 proc. W tym samym czasie analogiczna wartość w przypadku pracowników zwiększyła się o 73 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rolnik zarabia więcej od etatowca

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 cze 2014 9:47


Jeśli nie liczyć krótkotrwałego załamania spowodowanego kryzysem w 2011 r., dochody rolników rosły niemal nieprzerwanie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Już rok po przystąpieniu do Unii ich dochody zrównały się z dochodami pracowników. W 2006 roku były już o 200 zł wyższe.

Jak wynika z badań GUS, w ubiegłym roku przeciętny, miesięczny dochód rozporządzalny gospodarstw domowych rolników wyniósł 5044 zł. To aż o 755 zł więcej niż w gospodarstwach domowych pracowników. W 2013 r. dochody pracujących na roli zwiększyły się aż o 7 proc., podczas gdy dochody gospodarstw domowych pracowników wzrosły zaledwie o 0,4 proc. - czytamy w dzienniku.

Na tak dużą poprawę sytuacji finansowej rolników niemały wpływ miało bez wątpienia przystąpienie do Unii Europejskiej. Właściciele gospodarstw rolnych otrzymują między innymi dopłaty bezpośrednie za posiadane grunty. Z tego tytułu od 2004 r. do końca ubiegłego roku wpadło do ich portfeli ponad 106 mld zł.

- W rzeczywistości dopłaty stanowią nieco ponad połowę przeciętnych dochodów rolników - ocenia na łamach "DGP" prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz z SGH.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.