Resort pracy: trwają prace nad wysokością płacy minimalnej

Prace nad ustaleniem przyszłorocznej wysokości płacy minimalnej dopiero się rozpoczynają - poinformował resort pracy. Na podstawie prognoz ekonomicznych na przyszły rok resort wyliczył, że minimalne wynagrodzenie powinno wzrosnąć o co najmniej 80 zł do 1680 zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Resort pracy: trwają prace nad wysokością płacy minimalnej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 maj 2013 14:45


"Pierwszym krokiem jest przedstawienie partnerom społecznym, związkom zawodowym i pracodawcom, propozycji wynikającej z reguł ustawowych. Musi to nastąpić nie później niż do 15 czerwca każdego roku" - powiedział cytowany we wtorkowym komunikacie rzecznik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Janusz Sejmej.

W komunikacie napisano, że ministerstwo na podstawie prognoz ekonomicznych na przyszły rok wyliczyło, że minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku powinno wzrosnąć o co najmniej 80 zł do 1680 zł.

Resort tłumaczy, że kwotę tę ustalono na podstawie m.in. prognozowanego na 2014 r. wzrostu inflacji - 2,4 proc. oraz realnego wzrostu PKB - 2,5 proc. (do obliczenia płacy minimalnej przyjmuje się 2/3 tego wskaźnika tj.1,67 proc.), a także na podstawie wskaźnika weryfikacyjnego zastosowanego w odniesieniu do obowiązującej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Uzyskuje się go przez podzielenie wskaźnika wzrostu cen w roku poprzednim (3,7 proc.) przez prognozowany wskaźnik wzrostu cen w roku poprzednim (2,8 proc.).

Resort zapowiedział, że wysokość minimalnego wynagrodzenia na 2014 rok, wyliczona zgodnie z wymogami ustawowymi, zostanie przedstawiona do negocjacji Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. "Dotychczas nie wypracowano żadnego kompromisu. Nie było również żadnych ustaleń z którąkolwiek organizacją zasiadającą w Komisji Trójstronnej" - przekazał Sejmej.

Ministerstwo przypomniało, że Komisja Trójstronna ma czas na uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia do 15 lipca. "W przypadku, gdy partnerzy społeczni nie dojdą do porozumienia, wówczas decyzję o podwyżce podejmie Rada Ministrów. Musi to zrobić do 15 września danego roku. Kwota podwyżki płacy minimalnej nie może być niższa od wysokości zaproponowanej do negocjacji Komisji Trójstronnej" - napisano w komunikacie.

Pracodawcy i związkowcy z Komisji Trójstronnej nie doszli w poniedziałek do porozumienia w sprawie płacy minimalnej. "Nie ma wspólnego stanowiska i nic nie wskazuje, żebyśmy je mogli osiągnąć. Różnica oceny i poglądów jest zbyt głęboka" - powiedział PAP Henryk Nakonieczny z Solidarności, przewodniczący zespołu ds. budżetu i wynagrodzeń, działającego w ramach komisji. Jego poniedziałkowe posiedzenie poświęcono m.in. ustaleniu wspólnego stanowiska pracodawców i pracowników w sprawie płacy minimalnej w 2014 r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.