Referendum w JSW: Zarabiają średnio ponad 8 tys. zł. Będą strajkować?

0 0
 Referendum w JSW: Zarabiają średnio ponad 8 tys. zł. Będą strajkować?
Będzie strajk w JSW? Trwa referendum/ fot. PTWP

Jastrzębska Spółka Węglowa gorączkowo poszukuje oszczędności. W zeszłym tygodniu ogłosiła plan oszczędnościowy, który mocno nie spodobał się związkom zawodowym. Obecnie w spółce trwa referendum ws. akcji protestacyjnej. Tymczasem zarząd podlicza wynagrodzenia...

- W Jastrzębskiej Spółce Węglowej pracuje obecnie 26 326 osób. Średnie wynagrodzenie w 2014 roku wyniosło 8 414,37 zł brutto (łącznie z dodatkowymi świadczeniami), podczas gdy, według danych GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło w ubiegłym roku: 3 980,24 zł - czytamy w komunikacie spółki.

Średnia byłaby zapewne mocno zawyżona, gdyby pod uwagę były brane również zarobki zarządu JSW, o których nie ma jednak żadnej wzmianki w komunikacie.

W ubiegłym tygodniu zarząd JSW wypowiedział trzy układy zbiorowe zawarte ze związkami zawodowymi, by móc podjąć kroki konieczne do ratowania sytuacji w spółce. Jednym z elementów planu oszczędnościowego jest zamrożenie płac w 2015 r. Według spółki, wynagrodzenia w JSW wzrosły w ciągu minionych czterech lat o 1632 zł.

Oprócz tego planowane jest zmniejszenie deputatu węglowego oraz rezygnacja z dopłat do zwolnień lekarskich czy uzależnienia wypłaty czternastej pensji od zysku firmy. Natomiast czternastka za 2014 r. miałaby być rozłożona na raty.

Zdaniem związkowców, pracownicy - zależnie od stanowiska - stracą na tych zmianach od 10 do 30 proc. Dlatego też ogłoszono dzisiaj (26 stycznia) referendum ws. akcji protestacyjnej.

Pytanie, na które odpowiadają górnicy brzmi: "Czy jesteś za podjęciem akcji protestacyjno-strajkowych, mających na celu wycofanie się zarządu JSW z uchwał i decyzji, które pozbawiają pracowników dotychczasowych warunków pracy, płacy i świadczeń pracowniczych?".

Wyniki mają być znane we wtorek wieczorem (27 stycznia) lub środę (28 stycznia) rano. Związkowcy są przekonani, że załoga opowie się za podjęciem protestu.

- Takie są nastroje, załoga na nas to praktycznie wymusza, ale jako związki działamy zgodnie z prawem. Wykorzystamy w tej sytuacji wszczęty już spór zbiorowy. Akcja protestacyjna najprawdopodobniej rozpocznie się już w środę - powiedział w poniedziałek (26 stycznia) rzecznik Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych Piotr Szereda.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • do jasnej cholery , jeżeli to co powyżej jest prawda t, o tych górników rozgonić na cztery strony świata! To sa głodowe pensje. A 1500 zł, po czterdziestu latach pracy , to nie łaska ! I z tego to da się żyć ! Grzeszą i tyle. ROZBESTWIONA BANDA POSTKOMUNISTYCZNYCH CWANIAKÓW !!!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.