Raport Adecco: Pracodawcy walczą o fachowców. Nastał rynek pracownika

Powracająca koniunktura oddziałuje na coraz więcej branż. Rynek, na którym do niedawna dominowali pracodawcy, szybko ewoluuje, a karty zaczynają rozdawać pracownicy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport Adecco: Pracodawcy walczą o fachowców. Nastał rynek pracownika

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

24 paź 2015 11:30


Z raportu „Rynek pracy stałej w Polsce – najbardziej popularne stanowiska i wynagrodzenia 2015” przygotowanego przez Adecco Poland wynika, że potrzeby kadrowe rosną we wszystkich analizowanych sektorach. Wraz z popytem na specjalistów, zwiększają się także oferowane im zarobki. Wyższa kadra menadżerska w niektórych branżach może liczyć na zarobki sięgające 60 tys. zł brutto.

Czytaj też: W rekrutacji wszystkie chwyty dozwolone. Odbijanie pracowników konkurencji to norma

- Raport oparliśmy o dane zgromadzone podczas realizacji rekrutacji stałych w sektorach finansów i księgowości, transportu i logistyki, marketingu i sprzedaży, a także produkcyjnym, budowlanym i nieruchomościowym – mówi Michał Gołgowski, dyrektor departamentu pracy stałej w Adecco Poland.

– Ich analiza wskazuje na systematyczną poprawę sytuacji pracowników i osób poszukujących zatrudnienia. Efekty postępującego spadku stopy bezrobocia, wzmagane przez napływ zagranicznych inwestorów, możemy zaobserwować szczególnie w większych ośrodkach miejskich. Wykwalifikowani specjaliści mogą liczyć na coraz wyższe pensje i dodatkowe benefity pozapłacowe – dodaje Gołgowski.

Mocniejsza pozycja finansistów

Segmentem, w którym zauważalny jest szczególnie intensywny rozwój są finanse. To efekt utrwalającego się trendu wzrostowego polskiej gospodarki. Rynek wraca do poziomu sprzed kryzysu, a doświadczenia kilku chudych lat sprawiają, że obecnie pozycja działów finansowych w firmach jest wyjątkowo mocna. Dla dyrektorów i menedżerów to szansa, ale i wyzwanie. Kwalifikacje wymagane na tych stanowiskach coraz częściej poszerzane są o doświadczenie w doradztwie strategicznym czy znajomość dodatkowych języków obcych.

Duże kompetencje przekładają się na satysfakcjonujący poziom wynagrodzeń. Dane zgromadzone przez Adecco wskazują, że dyrektorzy finansowi zarabiają średnio 23 tys. zł brutto, kierownicy ds. kontrolingu 18 tys. zł, a główni księgowi ok. 11 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.