Rafalska o programie "Rodzina 500+": To inwestycja. Chronimy Polskę przed demograficzną katastrofą

0 0
Rafalska o programie "Rodzina 500+": To inwestycja. Chronimy Polskę przed demograficzną katastrofą
Minister Elżbieta Rafalska zaprezentowała w Sejmie projekt Ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci Rodzina 500 plus.(Fot. KPRM)

• Wskaźnik dzietności w Polsce w 2014 r. wynosił 1,29. Zajmujemy w tej dziedzinie 216 miejsce na świecie na 224 kraje. Polki w Wielkiej Brytanii rodzą dwukrotnie więcej dzieci.
• Jednym z efektów programu ma być zmniejszenie emigracji. – Nie obiecujemy abstrakcyjnej Zielonej Wyspy, ale wspieramy w wychowaniu dzieci – powiedziała minister Rafalska.
• Program zrywa też z przekonaniem, że polityka rodzinna jest tożsama z polityką socjalną

- Proponujemy systemowe, przełomowe rozwiązanie problemów polityki rodzinnej – powiedziała minister Elżbieta Rafalska, prezentując w Sejmie projekt Ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci Rodzina 500 plus. – To dowód na dbanie o dobro polskich dzieci i chęć przełamania kryzysu demograficznego.

PiS musi zmierzyć się z dramatyczną sytuacją demograficzną. Wskaźnik dzietności w Polsce w 2014 r. wynosił 1,29. Zajmujemy w tej dziedzinie 216 miejsce na świecie na 224 kraje. W 2050 roku będziemy starzejącym się społeczeństwem, które liczy 34 miliony obywateli.

Dodatkowym problemem jest emigracja młodych. Według ostatnich badań kraj opuściło 2,3-2,7 mln osób. - Nie możemy pozwolić na taką stratę. Możemy przełamać ten impas. Polacy w badaniach społecznych twierdzą, że chcą mieć więcej dzieci – przekonywała minister Rafalska.

Luka, między deklarowaną chęcią posiadania potomstwa, a rzeczywistą liczba dzieci posiadanych przez obywateli, jest w Polsce jedną z największych w Europie.

53 proc. dzieci w naszym kraju to jedynaki. Jednak tylko 4 proc. Polaków mówi, że nie chce mieć dzieci. – Dominuje model 2+1. Chcemy zmienić go na 2+2, choć marzymy o 2+3. Do posiadania pierwszego dziecka nie trzeba zachęt ekonomicznych. Dzięki programowi przekażemy na wychowanie dziecka rocznie 6 tys. zł, to jest ok. 60 proc. kosztów jego wychowania – przekonywała w Sejmie minister Rafalska.

Z decyzją o powiększeniu rodziny ściśle powiązane jest bezpieczeństwo materialne. Polki w Wielkiej Brytanii rodzą dwukrotnie więcej dzieci. Ostatni raport NIK również dowodzi, że Polacy boją się powiększać rodzinę ze względów ekonomicznych.

– Im więcej osób pozostaje bez pracy, tym mniej rodzi się dzieci – argumentowała minister Rafalska.

Fot. KPRM
Fot. KPRM

 

Dotychczasowe próby w tej dziedzinie nie dawały efektów. – Polityka społeczna była odwrócona plecami do młodych. Nasze wydatki na politykę rodzinną sięgną 3 proc. PKB - oceniła Rafalska.

Długofalowa i strategiczna polityka rodzinna przynosi efekty w innych krajach: Irlandii, Wielkiej Brytanii. Na Węgrzech, po wprowadzeniu ustawy o ochronie rodziny, wskaźnik dzietności wzrósł z 1,24 do 1,43. W Estonii ta wielkość wzrosła z 1,32 do 1,72.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Socjalne mnie nie przekona. Tylko odpowiednio wysokie zarobki. Wyjściem jest wprowadzenie obowiązku podawania wysokości wynagrodzenia w ofertach pracy aby zwiększyć konkurencję pomiędzy pracodawcami

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.