Rafalska: Jeśli pracodawcy nie zaczną więcej płacić, będzie brakować pracowników

0 0
Rafalska: Jeśli pracodawcy nie zaczną więcej płacić, będzie brakować pracowników
- Jeśli chcemy, by nasze płace rosły razem z PKB, to warunkiem jest podniesienie płacy minimalnej - mówi minister (Elżbieta Rafalska, fot.mpips.gov.pl)

- Istotną zachętą dla pracowników musi być wzrost wynagrodzeń, poza tym rośnie przeciętna płaca i minimalna musi za tym trendem podążać - mówi minister Elżbieta Rafalska o podwyżce płacy minimalnej.

- Zawsze, gdy rośnie minimalne wynagrodzenie, używa się argumentu, że wzrośnie bezrobocie i poszerzy się szara strefa. Poprzednie wzrosty nie potwierdzają tej prawidłowości. Dziś mamy inne zjawiska ograniczające to ryzyko, bo spada bezrobocie i mamy rynek pracownika - mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, pytana w "Dzienniku Gazecie Prawnej" o skutki podniesienia płacy minimalnej do 2 ty. zł.

Według minister taka podwyżka w obecnym czasie, kiedy mamy do czynienia z rynkiem pracownika jest konieczna.

- Jeśli pracodawcy nie zaczną płacić więcej, to pracowników będzie brakowało. Istotną zachętą musi być wzrost wynagrodzeń, poza tym rośnie przeciętna płaca i minimalna musi za tym trendem podążać. Część pracodawców mówi, że to oznacza wzrost kosztów dla firm i pogorszenie konkurencyjności, ale nie wszyscy są tego zdania. Szef Związku Rzemiosła Polskiego podkreśla, że by zatrzymać pracownika, trzeba mu płacić więcej. Także były szef NBP Marek Belka nie widzi zagrożenia z powodu tej podwyżki - wyjaśnia Rafalska w "DGP".

Czytaj też: Po podwyżce płacy minimalnej każdy pójdzie po podwyżkę

Zdaniem minister podwyżka w żadnym wypadku nie będzie obciążeniem dla mniejszych firm.

- Nie widzimy takiego zagrożenia, ale na pewno będziemy monitorować sytuację, czy te obawy dotyczące wzrostu szarej strefy czy bezrobocia nie znajdują potwierdzenia. Jeśli chcemy, by nasze płace rosły razem z PKB, to warunkiem jest właśnie podniesienie płacy minimalnej. Proszę pamiętać, że w naszym wyborczym programie był pakt dla wzrostu wynagrodzeń, i w tym kierunku zmierzamy. Dziś często część wynagrodzeń płaci się pod stołem. Ta podwyżka może te pieniądze ujawnić i one będą płacone legalnie, a nie w szarej strefie - tłumaczy Rafalska w rozmowie z "DGP".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.