Radom: Lekarze walczą o podwyżki z 2007 r. przed sądem

0 0
Radom: Lekarze walczą o podwyżki z 2007 r. przed sądem
Zdaniem dyr. Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marka Pacyny, lecznica nie jest w stanie wywiązywać się z zapisów porozumienia strajkowego z roku 2007 r. (fot.szpital.radom.pl)

• Lekarze ze szpitala w Radomiu będą nadal pracować.
• Złożyli jednak do sądu odwołania od wypowiedzeń zmieniających im wysokość płacy.
• Chodzi o pozbawienie 60 medyków podwyżek wywalczonych strajkiem w 2007 r.
• Dyrektor szpitala uzasadnia decyzję m.in. trudną sytuacją lecznicy.

W marcu 60 lekarzy z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego otrzymało propozycje nowych umów. Nie zgodziło się na nie czterech medyków. Mają odejść ze szpitala z końcem czerwca.

Pozostali lekarze formalnie przyjęli wypowiedzenia i zostają w pracy. Jednak - jak zastrzega szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w radomskim szpitalu, Grzegorz Szczęśniak - medycy będą dochodzić swoich praw przed sądem. "Większość lekarzy przyjęła do wiadomości nowe warunki proponowane przez dyrektora, ale również większość złożyła wnioski do sądu odwołujące się od tych wypowiedzeń zmieniających" - stwierdził lekarz.

Nowe zapisy umowy o pracę pozbawiają lekarzy corocznej waloryzacji, wywalczonej strajkiem w 2007 r. "Zabiera nam się coś, co wywalczyliśmy kilka lat temu podczas porozumienia strajkowego; to, co osiągnęliśmy z udziałem ministra zdrowia Zbigniewa Religi (który uczestniczył w negocjacjach ze strajkującymi lekarzami w Radomiu -red.)" - stwierdził Szczęśniak.

Czytaj też: Radiolodzy w Radomiu nie przyjęli nowych warunków pracy

W związku z ugodą z 2007 r. lekarze mieli mieć co roku waloryzowane wynagrodzenie w stosunku do średniej krajowej, co dla nich oznaczało coroczne podwyżki.

Zdaniem dyr. Radomskiego Szpitala Specjalistycznegohttp://www.pulshr.pl/rynek-zdrowia/radiolodzy-w-radomiu-nie-przyjeli-nowych-warunkow-pracy,31887.htmly, lecznica nie jest w stanie wywiązywać się z zapisów porozumienia strajkowego z roku 2007 r. W jego ocenie za podpisanym w 2007 r. porozumieniem strajkowym nie poszły żadne pieniądze na wzrost wynagrodzeń dla lekarzy, nie zwiększano także z tego tytułu kontraktów z NFZ. Dlatego - jak zaznaczył - szpital nie wypłacał obiecanych pieniędzy.

Lekarze składali pozwy w sądzie i wygrywali sprawy. Z tego tytułu szpital wypłacić lekarzom 11 mln zł. Tylko w ub. roku była to kwota 3,5 mln zł.

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym pracuje blisko 200 lekarzy. Tylko 60 z nich miało do tej pory w umowie zapisy o wywalczonej strajkiem waloryzacji pensji. Pozostali już kilka lat wcześniej przyjęli nowe warunki płacy. To też było jednym z powodów, że dyrekcja zdecydowała się zrównać lekarskie pensje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.