Radni tną wynagrodzenia wójtów i burmistrzów

Tuż po wyborach były podwyżki. Teraz radni zmniejszają płace wójtów i burmistrzów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Radni tną wynagrodzenia wójtów i burmistrzów

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna

21 lip 2015 6:49


W Gorzowie Śląskim opozycyjni radni, dysponujący jednak większością głosów, obniżyli burmistrzowi Arturowi Tomali pensję o 3163 zł. W efekcie zarabia teraz 6337 zł brutto.

Radni twierdzą, że jeśli będzie dobrze wykonywał swoje obowiązki, z czasem dostanie podwyżkę. Nie przekonało ich to, że Tomala pełni swoją funkcję od 12 lat. Burmistrz uważa, że sprawa ma charakter polityczny.

Tam radni obniżyli wynagrodzenie burmistrza z 11,5 tys. zł brutto do połowy tej kwoty. W maju burmistrz Marek Niechwiej wezwał radę miejską do „usunięcia naruszenia prawa”.

Nie są to odosobnione przypadki. W tej, trwającej nieco ponad pół roku, kadencji do wojewody zachodniopomorskiego wpłynęło 90 uchwał w sprawie pensji wójtów, burmistrzów bądź prezydentów miasta. Z tego 19 dotyczyło zmniejszenia wynagrodzenia wypłacanego organom wykonawczym gmin.

W podkarpackim urzędzie wojewódzkim usłyszeliśmy, że na 160 gmin 39 postanowiło zmienić włodarzom płace.

Z kolei na Dolnym Śląsku wojewoda badał już trzy uchwały, których celem było obniżenie wypłat dla dwóch wójtów i jednego burmistrza.

Okazuje się jednak, że redukcje wynikają nie tylko z lokalnych napięć, ale niekiedy są koniecznością, ponieważ wcześniej złamano prawo. W ustawie budżetowej na 2015 rok kwotę bazową dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe określono na 1 766,46 zł. Zatem wynagrodzenie wójta, burmistrza czy prezydenta nie może być w tym roku wyższe niż 12 365,22 zł (siedmiokrotność kwoty bazowej).

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.