Rachunek od szefa. Czy warto stosować Total Reward Statement?

Każdy pracownik doskonale się orientuje, jaka jest wysokość jego wynagrodzenia, ale czy wie, ile tak naprawdę zarabia? Czy potrafi przeliczyć na pieniądze wszystkie korzyści, jakie czerpie z bycia zatrudnionym w firmie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rachunek od szefa. Czy warto stosować Total Reward Statement?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

8 paź 2013 6:16


Jeśli nie, z pomocą przychodzi Total Reward Statement (TRS), zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych idea kompleksowego pokazania pracownikowi wszystkich korzyści, które czerpie z pracy w danej firmie, a nad których wartością rzadko kiedy się zastanawia.

Kawa na ławę

W praktyce pracownik dostaje od firmy raz do roku dokument, w którym czarno na białym przedstawione są wszystkie składowe jego wynagrodzenia - w liczbach. Na przykład?

- Jeśli pracownik dostaje kawę w biurze, to ile ona rocznie kosztuje. Jeśli w danym roku brał udział w szkoleniach, brał dodatkowe dni wolne - to również jest kwotowo ujęte w TRS, obok pensji stałej - wyjaśnia Irmina Kochman, kierownik ds. wynagrodzeń i benefitów w firmie AmRest, która jako jedna z nielicznych w Polsce zdecydowała się na wdrożenie TRS.

Wojciech Litwa, kierownik projektu z firmy Sedlak & Sedlak ocenia, że TRS wkrótce stanie się bardzo popularną praktyką komunikacji z pracownikami w Polsce.

- Należy podkreślić, że firmy, które zdecydowały się wdrożyć TRS, oceniają swój krok bardzo pozytywnie. Na taką formę komunikacji nie narzekają również pracownicy - wyjaśnia Litwa.

Wyeksponować mocne strony

Jak udało się w firmie AmRest, która prowadzi 700 restauracji w segmencie szybkiej obsługi, a w Polsce dowodzi sieciami restauracji takich marek, jak: KFC, Sturbucks czy Burger King?

- O wdrożenie TRS na polskim gruncie pokusiliśmy się w maju tego roku, między innymi dlatego, że część wynagrodzenia zmiennego w naszej firmie jest nieporównywalnie większa od tego, co oferuje rynek. Tymczasem pracownicy są skupieni na wynagrodzeniu podstawowym i nie do końca dostrzegają, ile rocznie mają dodatkowych pieniędzy - mówi Irmina Kochman.

Korzyści z TRS

Co firmy mogą osiągnąć wdrażając TRS? - Nie prowadzono badań na szeroką skalę, ale menedżerowie wykorzystujący TRS mówią o wzroście zaangażowania pracowników. Korzyścią jest też to, że jasna komunikacja, jaką jest raport TRS sprawia, że pracownicy kierują mniej pytań do działu HR - mówi Wojciech Litwa.

W AmReście celem było zmniejszenie rotacji pracowników, która była wynikiem ich niezadowolenia z wynagrodzeń.

- Pokazaliśmy, że wynagrodzenia w naszej firmie są bardziej atrakcyjne, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka, co warto wziąć pod uwagę, zanim zacznie się rozglądać za innym miejscem pracy - wyjaśnia Kochman.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.